okey oyna

Teleskop Nasıl Çalışır?

Teleskop

Teleskobun icadı 7. yüzyıla dayanır. Teleskop 1608 yılında Hans Lippershey tarafından icat edilmiş olsada ilk olarak 1609 yılında Galileo Galilei tarafından gökyüzünü gözlemlemek için kullanıldı. Teleskobun içinde bulunan mercek türü yakınsak yani bir diğer adıyla ince kenarlı mercek.

Teleskobun Temel Amacı Nedir?

Bir teleskobun temel amacı yıldızlardan foton toplamaktır. Foton ne diye soracak olursak kısaca ışık demeti diyebiliriz. Toplanan bu fotonlar (ışık demeti) sayesinde gök cisimlerinin dünyaya mesafesini, ağırlığını, yaşını bulabiliriz. Uzayın, gök cisimlerinin fotoğrafını çekebiliriz. Bu elbette kolay bir süreç değildir. Eğer hava sisli, bulutlu, kirli vb. olursa teleskobun görüş mesafesi azalacağı için doğru veriler elde edilemez. Yazın geceleri daha çok yıldız görmemizin sebebi de budur: havanın açık olması. Hubble uzay teleskobu bu gibi sebeplerden dolayı atmosfer dışında kullanılır ve bu sayede daha net gözlem yapılır.

Teleskop Çeşitleri Nelerdir?

Teleskop çeşitlerini sayacak olursak genelde 7 çeşit diyebiliriz bunlar: Radyo teleskobu, X-ışını teleskobu, UV teleskobu, Aynalı teleskop, Mercekli teleskop, Kızılötesi teleskop ve son olarak Optik teleskop. Günümüz Astronomisinde en çok kullanılan teleskop çeşidi Mercekli ve Aynalı teleskoplardır. Halk arasında da mercekli teleskop yaygın olarak kullanılıyor. Aynalı teleskoplar ışığı çok iyi topladığı için Profesyonel Astronomlar tarafından kullanılır. Gelmiş geçmiş en büyük uzay teleskobu ise Cherenkov Hess 2’dir.

Teleskobun Çalışma Prensibi

Bir teleskobun çalışma prensibini anlayabilmek için şöyle düşünmelisiniz: Neden 100 metre uzaklıktaki bir metni, sayıyı veya herhangi bir şeyi okuyamıyoruz. Cevabı hiç de zor değil aslında gözümüze daha doğrusu retinaya düşen nesnenin boyutu çok küçük de ondan. Bu sebepten ötürü daha çok ışık toplayabilen bir araca ihtiyacımız vardır: Teleskop. Şimdi gelelim teleskobun çalışma mantığına objektif merceğin odaklanmış olduğu yerden gelen ışık kırılmaya uğrar veya aynalar yardımıyla yansıtılır daha sonra bu ışık demeti bir odak noktasında toplanır ve görüntü büyütülmüş olur. İnsanların göz merceği sabittir ve de bu sebepten dolayı uzaklaştırma, yakınlaştırma yapamayız. Eğer göz merceğimiz sabit olmasaydı belki de gözümüz iyi bir teleskop olurdu.

 1.703 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir