Telefon Suya Düşerse Yapılması Gerekenler

Telefon Suya Düştü

Akıllı telefonunuz suya düşerse yapılması gereken işlemlerin tüm detayları yazımızda.

Telefon Suya Düşerse Ne Yapmalı?

Özellikle yaz aylarında daha fazla karşılaşılan telefonun suya düşmesi durumunda uygulanması gereken adımları sizler için derledik.

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan telefonlar işlerimizi kolay bir şekilde yapmamıza imkan sunan elektronik cihazların başında geliyor. Gelişen teknoloji ile yetenekleri sürekli artırılan bu cihazlar özellikle de son yıllarda toz ve su gibi çevresel koşullara dayanıklılığını artırmaya başladı.

Piyasadaki akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu bilinenin aksine su geçirmez değil. Belirli bir düzeye kadar sıvıya karşı dayanıklı. Bu sebeple akıllı telefonlar hiçbir zaman su ile doğrudan temas etmemeli. Ancak bazı durumlarda çeşitli kazalar yaşanarak telefonlar suya düşebiliyor ya da temas edebiliyor. Peki böyle bir durum ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız?

Size vereceğimiz çözüm önerileri kısa vadelidir. Bu nedenle en kısa sürede profesyonel bir firmadan yardım almanız çok daha iyi olacaktır.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Özellikle yaz aylarında tabiri caizse tavan yapan ve kullanıcıların canını sıkan bir durum olan akıllı telefonla birlikte havuza girme ya da masada duran meşrubatın telefonun üzerine dökülmesi gibi birçok senaryoda meydana gelebiliyor.

Bu gibi durumlarda kullanıcıların vakit kaybetmeden size ileteceğimiz adımları uygulaması gerekiyor. Aksi halde telefonunuzda geri dönülemez zararlar oluşabilir.

Suya Düşen Telefonu Kesinlikle Açmayın

Telefonu düştüğü ya da temas ettiği sudan çıkardıktan sonra ilk olarak akıllı telefonun kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer cihaz kapalıysa kesinlikle açmaya çalışmayın. Aksi halde akıllı telefonun içine giren su ile bağlantılı olarak cihazda kısa devre oluşma ihtimali artacaktır.

Telefonun Bataryasını ve SIM Kartını Çıkarın

Bu noktada yapılması gereken ikinci işlem ise bataryayı, SIM kartı ve eğer takılı ise SD kartı çıkarmak. Ancak son yıllarda piyasaya çıkan telefonların birçoğunun arka kapakları kasaya bütünleşik olarak üretildiğinde özellikle bataryayı çıkarmak biraz zahmetli olabilir.

Eğer bu noktada yeterli teknik bilginiz yoksa telefona daha fazla zarar vermemek için bataryayı çıkarma adımını geçmeniz gerekir. Teknik bilgisi yüksek birisinden yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Telefonu Bez ya da Havlu İle Kurulayın

Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra kurutma işlemine başlamanız gerekir. Cihazınızı havlu ya da yumuşak bir bezle fazla bastırmadan kurutmaya çalışın. Şarj portu ve kulaklık girişi gibi yuvaları da kurulamayı unutmayın.

Kurutma aşamasında bez ya da havlunun ulaşamayacağı noktalar olacak. Bu durumda cihazınıza giren suyun temizlendiğinden emin olmak için kulak temizleme çubuğu ve pamukla en ince ayrıntısına kadar temizlemelisiniz.

Telefonu Pirinç ya da Silika Jel Dolu Kaba Yatırın

Her ne kadar bazı insanlara göre akıllı telefonu pirince yatırmanın daha büyük zararlar verdiği düşünülse de, profesyonel destek almanın mümkün olmadığı durumlarda cihazdaki nemi alması için pirinç tercih edilir. Cihazınızın maruz kaldığı su miktarına göre 24 ile 48 saat arasında pirinç dolu bir kapta bekletilmesi kısa vadede işe yarayacaktır.

Ayrıca günlük hayatta besinlerin, deri eşyaların, bitkisel ürünlerin, kimyasal boya ve bozulabilecek birçok şeyin nemini alarak bozulmasını engelleyen bir sodyum silikat olan silika jel de cihazın nemini alması için tercih edilebilir. Bu noktada pirinçte olduğu gibi cihazın silika jel dolu bir kapta bekletilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir