okey oyna

Teknolojinin Gelişim Aşamaları

Gündelik yaşamda teknolojinin önemi hakkında konuşmamıza gerek yok. Herkes bunu biliyor, ancak çoğunluğun bilmediği şey, uzun tarih boyunca teknolojinin gelişim aşamaları ve insanlığın karanlık ve cehalet çağlarından, şimdiki yenilikler ve icatlar için beklentileri aşan şeylere geçişine nasıl katkıda bulunduğudur.

Teknoloji Teriminin Anlamı

Teknoloji teriminin kökeni, zanaat ya da sanat anlamına gelen Yunanca Techne kelimesi ve kelime ya da konuşma anlamına gelen Logos kelimesinin “sanat hakkında konuşma” ifadesi için bir teknoloji kelimesi haline gelmesidir.

Dönemin ilk on yedinci yüzyıldaki İngilizcede ortaya çıkışı, yalnızca uygulamalı sanatların tartışılmasıyla sınırlıydı; yirminci yüzyılın başlarına kadar, terimin çeşitli araç ve makinelere ek olarak yeni anlamlar, şeyler ve fikirler içerecek şekilde genişlemesi.

Yirminci yüzyılın ortalarında, teknoloji teriminin ilk tanımı bir insanın etrafındaki koşulları değiştirdiği araç ya da faaliyetler olarak ortaya çıkmıştır, ancak bu tanımlar bilimsel araştırma ve teknolojik faaliyet arasında ayrım yapmanın zorluğu nedeniyle geniş ölçüde eleştirilmiştir.

Günümüz Teknolojisi

1900 yıllarından itibariyle teknoloji hızla gelişmeye devam etmektedir ve teknolojinin faydaları insan oğlunun elektrik, makine, sağlık ve tarım gibi birçok alanlarda hayatlarını kolaylaştırmıştır. Teknolojinin ilerlemesi, uçağın icadı ve teknolojilerinin gelişimi, füzelerin icadı ve birkaç alanda nükleer enerjinin keşfedilmesi ve kullanımında, elektroniğin sahasındaki atılım ile alanın geliştirilmesi gibi temel gelişmelere tanık olmuştur.

Tarih Boyunca İlkel Araçların Kullanımı

İnsan, farklı çalışmalarında kendisine yardımcı olacak doğru araçları tasarlamayı başardı ve bu, aşama aşama ve uzun periyotlarda teknolojinin azar azar gelişiminin temeli oldu.

Taş Aletlerin Kullanımı

Bu dönem, eski insanın çakmaktaşı taşı bölme ve ucunu keskinleştirme olasılığını keşfettiği ve daha sonra bu araçların biçimlerini ilkel taş kırma aletlerine yavaş yavaş geliştiği 2,5 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Binlerce yıl sonra, insan kesme ve delme ve delme işlemlerinde çalışmak için çeşitli araçlar yapmanın yanı sıra sivri kafalar ve mızraklar yapmanın yollarını öğrendi; bu da hayvan kemikleri ve boynuzlarından yeni araçlar yapmaya yardımcı oldu.

Ateş Kullanımı

Yangının keşfi, insanoğlunun, temel olarak yangın ve kontrolle aydınlatılan teknolojinin evriminin temeli olan tarihi bir olaya tanık olduğu yaklaşık 500.000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Çoğu araştırmaya göre, bir kısmı Çin’in Güney Afrika’sında gerçekleştiğini söylüyor.

Yangın kullanımı, bazı balıkçılar tahta mızrakların sonunun keskin ve sivri hale getirilmesinde kullanılabileceğini fark edinceye kadar bir ısı ve pişirme kaynağı olarak sınırlı kaldı.

Neolitik Teknoloji

Ateşin keşfi, Neolitik dönem boyunca olayı takip eden birçok icat ve yeniliğin temelini oluşturdu ve yalnızca hayvancılığa, bitki yetiştiriciliğine ve büyük köylerde ve topluluklarda yaşamaya devam etmelerine yardımcı olan basit araçların kullanımına dayanan küçük topluluklarda insan yaşam tarzındaki değişimi gösterdi.

Bu dönemde insan, taş ve tuğla, çadır ve mağaralar dağıtan kalıcı evler inşa edebildi, ayrıca evlerde kullanılmak üzere çömlek ve kil kurutma gibi araçlar yaratmaya yardımcı olan yeni ateş kullanımları bulabildi.

Balıkçılık, hançerler, mızraklar ve el yapımı taş baltalar gibi yeni yenilikçi araçlarla da geliştirilmiştir.

Tarım, insanın o aşamada evcil hayvanların ve damızlık ineklerin ve koyunların yetiştirilmesinin yanı sıra yeni tür bitkilerin ve ekinlerin ve daha geniş alanların ekilişini bildiği ve küçük bir avlanma ve pulluk kullanımının yerini alan en önemli tarım makinelerinden biri olan erkek elbisesi ve yönelimini yansıtmak için tarımın bu bağışıklığı yoktu. Yün ve hayvan derileri.

Ortaçağ Teknolojisi

Bu aşamada, tarım, sanayi ve diğerleri gibi çeşitli alanlarda teknolojinin gelişimini tartışacağız.

Tarım

Bu aşama, en önemlisi pulluk olan Neolitik dönemin icadı olan çeşitli tarımsal yöntem ve tarım araçlarının geliştirilmesine tanık olmuştur. Ürün ve popülasyon çeşitliliğinin artması.

Metalurji Endüstrileri

Orta Çağların en önemli özelliği, eritilmesine ve at bilmeceleri gibi çeşitli aletlerin imalatında kullanılmasına olanak sağlayan özel fırınların yaratılmasıyla, çeşitli endüstrilerde demirin kullanılmasıdır.

Ardından insan, madeni paralardan elde etmek için yeni yöntemler geliştirdikten sonra, madeni paralar, el aletleri, pompalar ve zincirlerin imalatında bu metallere güvendiği yeni metaller çıkardıktan sonra, gümüş, kurşun, bakır ve altın gibi diğer metalleri kullanabildi.

Okey Oyna
 1.861 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir