Teknoloji ve Sosyal Medya

İnsanoğlu tarihi boyunca teknoloji ile uğraşmıştır ve her dönemde icatlar ortaya çıkarmışlardır. Taşların sivriltilerek oluşturulan avlanma amaçlarından günümüze kadar epeyce yol aldık. Artık kendi kararları veren sistemler üzerinde insanlar çalışmaktadır.İnsanlık çağının en çok teknoloji ile uğraşan çağında yaşamaktayız.

sosyal-medya

Sosyal medya günümüzde insanların ayrılmaz parçalarından birisi haline gelmiştir. Özellikle de akıllı telefonların giderek yaygınlaşması sosyal medya üzerinde geçirilen süreci çok üst düzeye çıkartmıştır. Akıllı telefonların giderek kişisel bilgisayarların yerini alması ve sosyal medya konusunda üst düzey kullanım kolaylığı sunması bu süreci hızlandırmıştır.

Teknoloji ile hayatımıza giderek giren sosyal medya artık hayatın gerçeklerinden biridir. Ülkelerin rejimlerine dahi değiştirmeye yarayabilen sosyal medya aynı zamanda çok tehlikeli bir araçtır. Çok fazla bilgi kirliliği ve yanlış bilgiler içermektedir. Evrim teorisine inanıyor musunuz diye bir soru sorduğunuzda herkes bilim yada din adamı kesilmekte ve yalan yanlış görüşlerini ortaya atmaktadır.

Aynı sorun sosyal konularda da geçerlidir. Örneğin son zamanlarda tartışılan ve http://2taraf.net/topic/idam-cezasini-gerekli-buluyor-musunuz/ adresinde yorumlarını okuyabileceğiniz idam cezası hakkında oldukça ilginç görüşler mevcuttur. Gene bağlantılı bir konu olan 1915te ermeni soykırımı oldu mu sorusu da buna benzer örnek olarak verilebilmektedir.

Hayatımıza bu denli giren sosyal medya çocukların üzerinde büyük etkileri vardır. Günümüzde terör örgütlerinin aktif olarak sosyal medya kullanarak insanların beyinlerini yıkadıkları gerçeklerini unutmamak gerekiyor. Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde bu problem büyük tartışmaları yaşatıyor. Sosyal medyanın yararları da oldukça mevcuttur fakat çok dikkatli kullanılması gereken suistimale açık bir alan olduğu gerçeğini bir kenara bırakmadan dikkat edilmesi gereken alandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.