Teknolojinin son dönemlerde hızlı ilerleyişi tüm alanlarda kendisini hissettirmeye devam etmektedir.

Günümüzden birkaç yıl öncesinde bile şuanda sahip olduğumuz teknolojinin çoğuna sahip değildik. Bu kadar hızlı gelişen bir teknolojik hareketin etkilemeyeceği yer neredeyse hiç yoktur. Bundan dolayı teknolojiyle ilintili olan her alanda paralel olarak gelişme göstermekte ve kendisini yenileyerek daha ileri seviyelere ulaşmaktadır.

Bu kapsamda ki gelişmelerden en fazla etkilenen konulardan birisi de kodlama olmuştur. Aslında dikkatlice incelendiğinde teknoloji ve kodlamanın birbirlerine bağlantılı olduğu ve bu bağlantı doğrultusunda otomatikman beraber hareket ederek gelişme kat ettikleri rahat bir şekilde gözlemlenecektir. Kodlamanın gelişmesi teknolojinin gelişmesine yardımcı oluyorken aynı şekilde gelişen teknoloji sayesinde yeni kodlama dillerinin ortaya çıktığını görebiliyoruz.

Teknoloji alanında yapılan bu kodlamalar sayesinde insanların daha önce hiç aklına gelmeyecek seviyelere ulaşan bu gelişme sayesinde hayatın daha yaşanabilir bir hale gelmesi amaçlanmaktadır. İstanbul Yazılım Firmaları tarafından hazırlanan kodlamalar tamamen insan ihtiyacına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu alanda yapılan kodlamalar sayesinde her gün yeni bir alanda oluşan daha kolay iş görme imkânı, insanların yeni kodlama talebinde bulunmasına neden olmaktadır. Daha iyi yapılması beklenen ve teknolojik cihazların daha farklı alanlarda kullanılabilir hale gelmesi amacıyla birçok çalışmalar yapılarak seviye atlamak istenmektedir.

Yazılım Şirketleri bu konuyla alakalı olarak gelişmeye katkı sağlayan ilk adım olarak kabul edilmektedir. Yazılım şirketlerinde görev yapan kodlama yazılımcıları tarafından bilgisayar ya da mobil cihazların daha farklı amaçlarla kullanılabilmesi için çok farklı kodlama şekilleri denenmektedir. Mevcut durumda kullanılan bir cihazın daha farklı alanlarda nasıl değerlendirilebileceği konusunda yapılan çalışmalar neticesinde oldukça farklı hizmetlerin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Mesela standart bir cep telefonunun farklı amaçlarda kullanılabilmesi adına birçok kodlama yapılmıştır. Bu alanda cep telefonunu adres bulabilmeniz için bir navigasyon aleti olarak kullanabileceğiniz gibi günlük spor faaliyetlerinizi takip edebileceğiniz, adım sayarlar sayesinde o gün kaç adım attığınız ve kaç kalori yaktığınızla ilgili birçok bilgiyi elde edebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Son dönemde yazılan kodlamalar sayesinde daha birçok alanda yeniliklerin yaşandığını oldukça net bir şekilde görebilirsiniz.