Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla Oyunu

Günümüzde en çok oynanan ve çekişmeli giden oyunlardan birisi de tavla oyundur. Çok geniş kitlelerce oynansa da aramızda hala tavla oyununun nasıl oynandığı ve kurallarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler vardır. En eski oyun ritüellerimizden olan tavlanın mazisi çok eskiye dayanmakta ve Dünya’nın dört bir tarafına yayılmış bir şekilde oynanır. İki kişi arasında oynanabilecek zevkli oyunlardan bir tanesidir. Tavlanın kazananı olmak için tahtanda bulunan ve sana ait olan tüm pullarının kendi evinde toplamandır.

Öncelikle Tavla Tahtası Anlaşılmalıdır

Tavlada esas olan yer ve taşlarımızın dizileceği yerin mantığı vardır. Gelişi güzel taş dizilmez ve belli bir kurala ve yöne doğru hareket esastır. Bu adımları ve kuralları şu şekilde maddeler halinde inceleyelim.

  • 24 hane adı verilen ve üçgen şeklinde olan şekiller vardır. Üçgen renkleri sıralı olarak değişkenlik gösterir.
  • 4 tür çeyrek ayrımı vardır. Bunlar Oyuncunun evinin olduğu bölüm ve dış tahta karşıda ise rakibinin evinin olduğu yer ve dış tahtadır.
  • Her oyuncunun ev tahtası sağ çeyreğinde yer alır.
  • Tahtanın ortasında ise sırt denilen kısım vardır.

Kısacası tahtanın mantığı bu şekildedir. Sırada taşların dizilmesi ve oyunun kurulması vardır.

Oyun Kurulur ve Taşlar Dizilir

Tavlada tahtanın mantığı anlaşıldıktan sonra taşların diziliş sırası ve kuralları yerine getirme vardır. Oyun başlamadan önce her oyuncu 15 pulunu ayarlar. Pul renkleri ise kimi zaman siyah beyaz olurken kimi zamanda kırmızı beyazdır. Sırada taş dizimi vardır.

  • Her oyuncu 24. hanesine 2pul
  • 8. haneye 3 pul
  • 13. haneye 5 pul
  • 6. haneye 5 pul yerleştirir.

Pullar yerleştirildikten sonra oyuna başlamak için ilk hamle yapacak kişi belirlenir. Bunun belirlenmesi de iki kişi sırasıyla zarları atar. En yüksek zar sayısını atan oyuna ilk adımı atarak başlar. Aynı sayı atıldığında tekrar bir atış yapılır.

Zar Atma Şekli

Oyunu çok iyi bilenler ne demek istenildiğini anlamıştır. Tavla oyununda zarları atış şeklinin oyun seyrini çok etkiler. Korkarak ve çekinerek değil cesur ve sakin bir şekilde atış sağlanmalıdır. Yüksekten attığına emin olmalısın. Zarların zıplaması için yüksekten atılırken tahta dışına çıkmamasına da özen gösterilmelidir. Tavla tahtası dışına çıkan zarlar yeniden atılır.

Oyunda Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Tavlada oyun düzeni pullar üzerine ve atılan zarlar üzerine şekillenir. Seçmiş olduğun herhangi bir pul üzerinden oyuna başlayabilirsin fakat en mantıklı hamle rakibinin ev tahtasının bulunduğu yerden pullarının çıkarmak olmalıdır. Kapı almak olarak karşımıza çıkan pul almayı engellemek için o hanede 2 adet pul olması şarttır. Zarların çift atıldığı esnada ise zar üzerinde atılan sayı iki kez oynanır. Bu da öne geçmek için çok iyi fırsattır. Hanelerin boş olması durumunda her iki sayı da oynanmıyorsa sıra karşı rakibe geçer.

Tahtaya Hakim Ol ve Oyuna Odaklan

Tavla strateji oyunu olup odaklanma ile yürütülebilecek ve kazanılacak bir oyundur. Bu yüzdendir ki kişilerin bir sonraki hamleyi düşünmesi tahtaya odaklanması şarttır. Hanede kapatılmayan açık bir pul varsa bu pul kırılmalı ve rakibi sollayıp öne geçilmelidir.

Kaynakça

Vbet (2022, Jan 31). Vbet giriş adresi güncel giriş 2022. https://vbet.girisadresi.biz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.