Swift Gözlemevi Güvenli Mod’a Girdi

Samanyolu Galaksisi

NASA‘nın Swift Gözlemevi teknik bir arıza nedeniyle güvenli mod‘a girmek zorunda kaldı.

Swift Gözlemevi Güvenli Mod’a Girmek Zorunda Kaldı

NASA’nın gama ışını patlamalarının araştırılmasında önemli görevler yapan Swift Gözlemevi’nde yaşanan bir sorun nedeniyle güvenli moda girdi.

NASA’nın daha önce Swift Gamma-Ray Burst Explorer olarak isimlendirilen Neil Gehrels Swift Gözlemevi ile ilgili yaşadığı bir sorun onu bilim operasyonlarını askıya almaya ve ekip araştırırken güvenli moda girmeye zorladı.

Uzay tabanlı teleskop NASA’nın en bilinen görevlerinden birisi değil. Ancak gama ışını patlamaları ismi verilen astronomik bir fenomenin araştırılmasında oldukça önemli rol oynadığından bilim dünyasındaki konumu çok önemli.

Swift Gözlemevi teleskobu haftanın başlarında hatalı donanımla ilgili olduğundan şüphelenilen bir sorun yaşadı. NASA yaptığı kısa bir paylaşımda durumu şu şekilde ifade etti:

Bilimsel Çalışmalar Askıya Alındı

18 Ocak Salı akşamı NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi güvenli moda girerek bilimsel gözlemleri askıya almak zorunda kaldı. Görev ekibi sorunun kaynağı olarak uzay aracının tepki tekerleklerinden birinin olası bir arızasını araştırıyor.

Tepki çarkları uzay aracının hassas bir dereceye kadar dönmesini sağlayan ve teleskobun tek bir yöne bakmasına yardım eden bileşenlerdir. Swift yüksek derecede hassasiyet gerektirdiği için gama ışını patlamalarını inceleme görevi için çok önemli. Patlamalar birkaç milisaniye ile bir kaç dakika arasında sürebilmektedir. Bundan dolayı Swift bu olayları kaybolmadan önce hızlı bir şekilde gözlemleyebilmeli.

Arızanın gerçekten de tepki çarklarında olup olmadığını anlamak için araştırma ekibi daha fazla araştırma yapmak amacıyla söz konusu çarkı kapattı. İyi haber şu ki diğer donanım parçalarında herhangi bir sorun yok. Araştırma ekibi gerekli durumda gözlemevini 6 tekerleğinden 5’i çalışır durumdayken çalıştırmaya devam edebileceklerine inanıyorlar.

Ekip Çalışmalara Devam Ediyor

Araştırma ekibi 5 reaksiyon çarkını kullanarak bilim operasyonlarını eski durumuna geri getirmek için çalışmaya devam ediyor. Kalan 5 tekerleğin tamamı beklendiği gibi çalışıyor. Swift’in 17 yıllık operasyonlarında ilk kez tepki çarkında bir arıza oluştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir