Stratejik İletişimin Hayatımızdaki Yeri

Strateji, planlı ve düşünerek hareket etme yöntemidir. Tarihte bir çok imparatorluk uzun yıllar süren varlıklarını, liderlerinin stratejik hamleleri ve akılcı yaklaşımları ile sürdürmeyi başarmıştır.

Pek çok büyük şirket de kriz anlarında belirledikleri doğru strateji sayesinde ayakta kalmaya devam edebilmiştir.

Pek çok insan geleceğini düşünerek, günlük hayatında da stratejik davranmaya özen göstermektedir. İnsan ilişkilerinde başarılı olmak için stratejik iletişim kurmak gerçekten de önemlidir. Her insan içinden geçeni, düşünmeden konuşmaması gerektiğini en az bir kere acı bir tecrübe ile öğrenmiştir. Stratejik iletişim kurmayı ısrarla reddeden kişiler de, ne yazık ki yalnızlığı yaşamaya mahkum olmuşlardır.

“Bin düşün, bir söyle.” Öğüdünü duymuşsunuzdur. Ağzınızdan çıkan, hiç düşünmeden söylediğiniz bir söz karşınızdakini kırabilir, sinirlendirebilir ya da size zarar getirebilecek sonuçlar doğurabilir. İşte bu durumda geri dönüşü olmayan ve kendi aleyhinize dönen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bir örnekle açıklamak gerekirse,  karşınızda pek de haz etmediğiniz biri duruyor ve istediğiniz şeyi yapabilecek tek kişi de o. Sizce yapmanız gereken nedir? “Ondan hoşlanmıyorum. Bu iş de olmayıversin.” mi dersiniz? Yoksa stratejik iletişim kurup, karşınızdaki kişiye doğru cümlerler kurarak, işinizi halletmeyi mi tercih edersiniz? Sizce hangi davranış sizin yararınıza olur? Oradan uzaklaşıp, hedefinizden vazgeçmek mi, yoksa doğru iletişim kurup hedefinize doğru ilerlemek mi? Eğer cevabınız ikinci şıksa hayatta başarılı olacağınız kesin.

Stratejik iletişim, kişisel olarak hepimizin hayatında önemli bir yer edinse de ticari kuruluşlar için apayrı bir önem taşımaktadır. Ticari faaliyetin sürebilmesi için doğru hamleler yapılmalı, hem çalışanlarla, hem de bağlantılı firmalarla doğru iletişim kurumalıdır. Şirket yöneticilerinin, neyi, neden, ne zaman yapacağını doğru bir stratejik iletişim kurarak anlatması, kuracakları ticari yatırımları ve bağlantılarını güçlü kılacaktır.

Strratejico, 1987 yılından beri stratejik iletişim konusunda danışmanlık yapmakta. Pek çok firma Stratejico’nun verdiği danışmanlık hizmeti ile stratejik iletişim süreci aşamalarını sürdürmekte ve başarısına başarı katmaya devam etmektedir. Siz de konusunda uzman, iş dünyasına hakim danışmanlar sayesinde şirketler arası stratejik iletişimizi güçlendirebilir, Stratejico’nun bilgi birikimi ile çalışanlarınızdan aldığınız verimi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.