Stephen Hawking: İnsanlar Başka Bir Gezegene Yerleşmek Zorunda

Stephen Hawking, insanların yaklaşık 1.000 yıl içinde Dünya‘dan ayrılması gerektiğini söyledi.

dunya

Ünlü bilim insanı Stephen Hawking, insanoğlunun Dünya’daki yaşamının sona yaklaştığını söyledi. Uzaylılar ve başka gezegenlerdeki yaşamla ilgili çarpıcı açıklamalarıyla tanınan Hawking, insanların yakın gelecekte Dünya’dan ayrılmak zorunda kalacağını, en iyi ihtimalde bile bu sürenin en fazla 1.000 yıla kadar uzayabileceğini açıkladı.

Stephen Hawking, insanların Dünya’dan ayrılmadıkları sürece yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olacaklarını belirtti. Bu nedenle en fazla 1.000 yıl içinde yeni bir gezegen bulmamız ve o gezegene yerleşebilecek teknolojiyi geliştirmemiz gerektiğini söyleyen bilim insanı “Kırılgan gezegenimizden kaçmadığımız sürece bir 1.000 yıl daha yaşayabileceğimizi düşünmüyorum” dedi.

Dünya’nın yok olmasıyla ilgili konuşan Stephen Hawking, katıldığı soru cevap etkinliğinde şu şekilde açıklamayı yaptı:

“Dünya’nın bir felaketle tamamen yok olma ihtimali çok az ancak bu ihtimal zaman içinde artıyor ve gelecek 100 veya 1.000 yıl içinde gezegenimizin yok olması neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Bu gerçekleşene kadar uzaya, diğer yıldızlara yayılmış olmamız gerekir. Böylece Dünya’nın felaketi insanlığın da sonu olmaz.”

NASA, Stephen Hawking’in bu söylemine uygun şekilde 2009 yılından bu yana Dünya dışındaki yaşanabilir gezegenleri bulmak adına çalışmalar sürdürüyor. Uzay araştırma kuruluşu, Kepler sayesinde bugüne kadar 4.000’den fazla exoplanet adayı ve 2.000’den fazla exoplanet bulmayı başardı. Yaşam barındırabilmek için gerekli olan ısı ve ışık kaynağına, yani Güneş benzeri bir yıldıza sahip olan exoplanet’lar, gelecek yıllarda insanlığın yeni evi olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir