Steam Nedir? Steam Nasıl Kullanılır?

Steam nedir ve nasıl kullanılır? Steam ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları haberimizde.

Çıkışından günümüze kadar yaklaşık 15 yıl geçen olan uygulama için günümüzde birçok yeni ödeme seçeneği mevcut. Kutulu oyunların hobiye dönüştüğü günümüzde dijital marketler oldukça popüler. Valve‘ın bu büyük projesi platformlar arasında en popüler olanı.

Steam üzerinden satın alınan oyunun herhangi bir fiziksel detayı elimizde olmuyor. Özellikle medya içeriklerini koleksiyon yapmayı sevenlerin tercih etmediği bu satın alma yönteminin avantajları da var.

Kutulu oyunlardan daha ucuz fiyatlara satılan dijital oyunlar çeşitli indirimleri takip ederek çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor. 2014 yılına kadar dolar üzerinden alışveriş yapılan Steam platformu 22 Ekim 2014 tarihinde ilk kez Türk Lirası‘na geçmişti. Ayrıca birçok yayıncı ile yapılan anlaşmalar sayesinde dolar kuru 1.5 TL’ye sabitlendi. Böylece oyunları daha da uygun fiyatlarla almanın önü açıldı.

Yine de uyarmalıyız; Ubisoft ve Take-Two gibi bazı dağıtıcılar yerel distribütöre bağlı olduğu için Steam fiyatları hayli farklı görünecektir.

Steam indir seçeneği ile masaüstü uygulamasını tarayıcı üzerinden kolayca indirmek mümkün. Windows platformuna ek olarak Mac ve Linux desteğine de sahip. Bu şekilde bir oyun alındığında bu oyun diğer platformları destekliyorsa oyunu diğer cihazlarda da oynanabiliyor. Ayrıca son yıllarda Mac tarafında inanılmaz bir oyun desteği de sağlanmış durumda. iMac ve MacBook‘lar ve için yakında gelmesi beklenen harici ekran kartı desteği ile çok daha iyi grafikler sunulacak.

Steam Üzerinden Nasıl Oyun Satın Alınır?

Eskiden oyun satın almak için tek yol Steam Mağazası’ydı. Yıllar geçtikçe hem ödeme yöntemleri kapsamında, hem de Steam altyapısında oldukça fazla değişimler yaşandı. Artık oyun satın almak için mağaza dışında birçok seçenek var.

İnternet üzerinde satış sitelerinde Steam key’leri kolayca bulunabiliyor ve dışarıdan da satın alınabiliyor. Normal mağaza üzerinden satın alınan oyunlar anında Kütüphane’ye eklenirken, bunun dışında alınan anahtarları hesap üzerinden elle girmek gerekiyor.

Bunu yapmak da oldukça kolay. Üst menü üzerinde bulunan Oyunlar sekmesinden Ürün Etkinleştir seçeneğine tıklayarak kolayca oyunları arşive ekleyebilirsiniz.

Ayrıca kullanıcıların en sevdiği oyun alma şekli ise yılın belli dönemlerinde aktif olan indirim zamanları. Steam indirimleri başlığı altında özellikle de Steam yaz indirimleri oldukça popüler. Haziran ayının başında başlayan yaz indirimleri oyuncular için tam bir festival havası oluşturuyor.

Steam Aile Paylaşımı Nedir?

Örneğin Half-Life 2’nin Mac desteği de bulunuyor. Taşınabilir bilgisayarınızda Half Life 2’yi oynayıp aynı şekilde Windows tabanlı bilgisayarınızda da aynı oyunu kurabilirsiniz. Ayrıca bulut desteği ile her oyundaki kayıtlarınız aynı şekilde diğer bilgisayara da aktarılıyor ve oyuna kaldığınız yerde devam etmeniz mümkün oluyor.

Steam Aile Paylaşımı sistemi sayesinde yakınlarınızla ortak bir hesaba sahip olabiliyorsunuz. Valve’ın oyun platformu 10 aygıta kadar 5 hesabı destekliyor. Aile Paylaşımı’na açılan hesaba eklenen diğer 5 farklı hesap ana hesabın oyunlarından yararlanabiliyor ve farklı aygıtlardan oyun oturumlarına katılabiliyor.

Steam’e Giriş Nasıl Yapılır ve Hesap Nasıl Korumaya Alınır?

Uygulama hesapları ciddi bir koruma altyapısına sahip. Steam Guard ile korunan hesaplar ikili bir koruma sistemi ile güvende tutuluyor. Bu sistem ile sadece hesap adı ve şifre girmek yeterli olmuyor. Aynı zamanda hesabın bağlı olduğu e-posta hesabına güvenlik kodu gönderiliyor. Bu güvenlik kodunu girmeden uygulamaya ulaşmak mümkün değil.

E-posta güvenliği bir seçenek. Diğer bir koruma seçeneği de mobil uygulama için iOS ve Android tarafında sağlanıyor. Bu uygulamada yer alan Guard seçeneği ile 30 saniyede bir yeni bir giriş kodu üretiliyor. Bu kodu girerek ilgili hesaba ulaşılabiliyor.

Steam Oyunları Nasıl Yedeklenir?

Türkiye‘de malum fiber internet bile kullansak Adil Kullanım Kotası adı altında tabiri caizse baş belası bir kota sistemi uygulanıyor. Bu nedenle indirilen her oyunu yeni bir sisteme taşırken indirmek yerine yedekleyip aktarım yapmak çok daha mantıklı.

Bunun için yapılmas gereken ise çok basit. Harici bir veri depolama cihazını PC’ye bağladıktan sonra üst menüden Steam sekmesine, sonrasında Oyunları Yedekle ve Geri Yükle seçeneğine tıklayınız. Burada cihazınızda bulunan oyunları seçip ilgili depolama alanına yükleyebilirsiniz.

Depolama işlemi tamamlandıktan sonra başka bir cihazda yine aynı bölümden bu kez Geri Yükleme seçeneğine tıklayarak oyunları indirmeye gerek olmadan kurmak mümkün.

AKK’den kurtulmak için yapılabilecek bir başka etkili yöntem ise indirmeleri zamanlamaktır. Bu şekilde indirme ve güncellemelerinizi AKK dışındaki saatlere kurabilir ve böylece kota sorunundan etkilenmemiş olursunuz.

Steam Cloud Nedir?

Yeni bir bilgisayar satın aldınız diyelim. Uygulamayı yeni bilgisayara kurduğunuzda oyunlarda kazandığınız geliştirmeler, ödüller ve madalyalar aynı şekilde korunuyor. Tüm kayıt dosyaları buluta atılıyor ve aynı şekilde devam ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir