Statik IP Nedir?

IP Adresi

Statik IP nedir ve dinamik IP ile arasındaki farklar nelerdir sorularının cevapları yazımızda.

Statik IP Nedir?

İnternete bağlı tüm cihazların çevrimiçi kimliği olarak tanımlayabileceğimiz IP adresleri de kendi içinde statik IP ve dinamik IP olarak ikiye ayrılırlar. Statik IP ne işe yarar, dinamik IP nedir,ne işe yarar ve farkları nelerdir gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını öğrenerek IP adresiniz üzerinde tam kontrol sağlamanız mümkün.

İnternete bağlanan tüm cihazların, sunucuların, internet sitelerinin bir IP adresi vardır. Sayılardan oluşan, karmaşık bir yapı olan IP adresleri, DNS sunucuları ile bildiğimiz anlamdaki internet sitesi isimlerine dönüşür. Kullanıcıların cihazlarında ise statik IP ve dinamik IP olmak üzere iki farklı adres tipi bulunur.

Statik IP ve dinamik nedir sorusunun cevabı kısa birkaç cümle ile verilebilir ancak aralarındaki farkları tam olarak anlayabilmek için detaylı incelemeler yapmak gerekir. Çünkü her cihaz her IP adresi ile çalışmıyor.

Statik IP internete bağlanan cihazın değişmeyen ağ adresidir. Cihaz artık kullanılmayana ya da köklü bir ağ düzenlemesi yapılana kadar statik IP adresi aynı kalır. Sunucu gibi önemli ekipman ve cihazlar kendine özel bir statik IP adresine sahiptir.

Statik IP adresleri genel olarak internet servis sağlayıcılar tarafından atanır ve sağlayıcı ile yaptığınız anlaşmada açıkça belirtilir. IPv4 ve IPv6 adresleri arasından IPv4, statik IP için kullanılan adrestir. IPv4 üzerinde bulunan statik IP adresi kalıcıdır ve değiştirilemez.

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP internete bağlanan cihazların değiştirilebilir IP adresidir. Dinamik IP adresleri DHCP sunucuları tarafından cihazlara atanır. Statik IP dolaşım için yeterli gelmediği için dinamik IP atanır. Örneğin bir otelin tek bir statik IP adresi varken, odalarda bulunan farklı cihaz ve aygıtların her birinin farklı bir dinamik IP adresi olabilir.

Statik IP ve Dinamik IP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Statik IP adreslerinin kurulum ve yönetim işlemleri DNS sunucuları tarafından oldukça kolay bir şekilde otomatik olarak gerçekleştirilir. Dinamik IP adreslerinin yapılandırma işlemleri ise DHCP sunucuları tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Yani cihazın sahip olacağı bir sonraki kullanılabilir dinamik IP adresi sunucu tarafından atanır.

Eğer bir internet sitesi sunucunuz ya da e-posta sistemi sunucunuz varsa bu sunucuları statik IP ile desteklemeniz bağlantıların kararlılığı açısından oldukça önemlidir. Sunucularınıza bağlanmak isteyen kullanıcıların, DNS aracılığı ile sizin sunucularınıza yönlendirilmesi statik IP ile çok daha hızlı ve güvenli olacaktır. Dinamik IP adreslerinin sunduğu hizmet ise bu konuda yetersiz kalacaktır.

Statik IP adresine sahip bir cihaza farklı bir VPN ağı ya da farklı bir uzaktan erişim programı ile kolayca erişim imkanınız var ancak dinamik IP bu konuda başarılı bir sonuç vermiyor. Genel olarak herkesin kullandığı uzaktan erişim programlarının dinamik IP adreslerine erişme konusunda sorun yaşadığı, erişse bile bağlantı esnasında farklı sorunların ortaya çıktığı biliniyor.

VoIP olarak isimlendirilen internet üzerinden ses protokolü konusunda statik IP sistemi bir adım öndedir. Özellikle günümüzde sık sık kullanılan çevrimiçi görüntülü ve sesli görüşmeler esnasında statik IP adresleri arasında yapılan görüşmelerin kesintisiz olduğu ve kararlı bir bağlantı sunduğu tespit edilmiştir. Dinamik IP adresleri ile bu konuda bazı sorunlar yaşamanız son derece olasıdır.

Statik IP adresleri sabit ve değiştirilemez olduğu için bulunduğunuz konum ile eşleşebilir ve bu durumun avantajlarını kullanabilirsiniz. Dinamik IP adresleri ise kolaylıkla değiştirilebildikleri için bulunduğunuz konum ile hiçbir eşleşme yapamaz. Her iki durumun da birbirine göre olumlu ve olumsuz yanları vardır. Ancak konum ve IP eşleşmesinin sorun yaratan durumlara neden olabileceği biliniyor.

Statik IP Maliyeti

Statik IP adresleri internet servis sağlayıcınız tarafından atanır ve anlaşmada açık bir şekilde yazar. Ancak bazı durumlarda internet servis sağlayıcıları atadıkları statik IP adresleri için fazladan ücret almaktadırlar. Dinamik IP adreslerinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. İnternet servis sağlayıcınızın statik IP adresi için fazla ücret alıp almadığını anlaşma yapmadan önce öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir