Starbucks 100 Robot Çalışanı İşe Aldı

Starbucks Naver Robot Çalışan

Starbucks kahve ve yemek servisi yapabilen 100 adet robot çalışanı işe aldığını açıkladı.

Starbucks 100 Robot Çalışanı İşe Aldı

Kahve devinden no para yes hizmet hamlesi geldi. Güney Kore’nin teknoloji devlerinden Naver firması geleceğin Starbucks’ını inşa etti. Peki bu Starbucks’ı diğerlerinden ayıran nokta ne mi Cevap basit hizmetçi robotlar. Artık maaş ödeme derdi olmayan tam 100 adet robot Starbucks için müşterilere hizmet vermeye başladı.

Bu Starbucks şubesinin bulunduğu Naver 1784, Seongnam’da konumlanan ve 2022’de açılan 36 katlı bir teknoloji merkezi. Burada Rookie ismini verdikleri otonom servis robotları, Starbucks ve diğer hizmet noktalarında siparişleri yerine getirme işlerini yapıyorlar. Günlük olarak yaklaşık olar ak 100 rookie robotu kahve, paket ve öğle yemeği servisi yapıyor. Ne yorulmak biliyorlar ne de bu durumdan şikayet ediyorlar.

Bu Robotlar Naver’ın Robot and Cloud (ARC) Sisteminde Çalışıyor

Rookie, Starbucks için hizmet eden yiyecek, içecek ya da diğer eşyaları taşıyabilecek bölmelere sahip tekerlekli bir hizmetçi robot. Bu robotlar Naver’ın bulut tabanlı bir platformu olan AI, Robot and Cloud (ARC) sistemi üzerinde çalışıyor. Rookie katlar arasında hızlı erişimi sağlayan özel robot asansörü Roboport ile entegre olarak çalışıyor.

Rookie’ye yardım eden diğer robot ise hamallık yapan ve getir / götür işlerini yapan Ambidex. Çift kollu bu robot yeni ve gelişmiş kuvvet transfer mekanizmaları ile Starbucks’ta insanlarla güvenli etkileşimlerde bulunabiliyorlar. Yüksek hassasiyet ve hız için tasarlanan Ambidex ise yüksek yük taşıma görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor.

İnsanlarla Aynı Ortamda Çalışmak Üzere Tasarlandılar

Naver robot araştırmalarını 3 ana alanda yoğunlaştırmış durumda: Servis robotlarının yaygınlaşması, robotlar ve insanlar arasında doğal etkileşim ve robotlar için yapay zeka. ARC platformu Starbucks için hizmet eden bu robotların yüksek hassasiyetli veriler ve öncü algoritmalar kullanarak insanlarla sorunsuz bir şekilde aynı ortamda çalışmasını sağlıyor.

Naver’ın websitesinde belirtildiği gibi 1784’te günlük hizmetler, günlük testlere dönüşüyor ve her günün sorunları bir sonraki günün güncellemelerine ilham veriyor. Bu sayede her geçen gün robotlar daha da gelişiyor diyor.

Naver 1784’teki Starbucks için hizmet eden bu robotların insanlarla bu kadar uyumlu ve etkili çalışması gerçekten büyüleyici bir durum. Gelecekte buna benzer teknolojilerin günlük hayatımızda daha da yaygınlaşacağını göreceğiz.

Starbucks / Naver Robotlarının Tanıtım Videosu

Tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir