Her geçen gün büyük bir hız ile gelişmekte olan 21.yüzyıl teknolojisi kapsamı dahilinde artık split klimalar dünyanın her yerinde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor.

Bu çerçevede de klima modellerinde karşı karşıya kalınan problemlere yönelik olarak etkin çözümler sağlamakta olan Kurtköy Arçelik Servisi merkezinin teknik ekipleri tarafından split klimaların her koşulda çok daha uzun süreli olarak ve her zaman en yüksek performansta ısıtma ve soğutma fonksiyonlarını yerine getirecek biçimde kullanımı sağlanabilmektedir. Arçelik markalı split klima modellerinde en yoğun biçimde karşılaşılan arıza türleri arasında bulunan ve beraberinde de Arçelik Servisine en sık şekilde gelen arızaların başında split klimanın yeterli düzeyde soğutmaması problemi gelmektedir. Split klimalardaki bu tip bir arızalanma yoğun çalışmaya yol açacağından daha fazla enerji tüketimine yol açarak, faturaların daha kabarık bir duruma gelmesine yol açar. Tabii ki beraberinde klimaların kendi çalışma mekanizması içerisinde de zaman içerisinde aksak çalışmalar çok daha kapsamlı problemlere yol açabilmektedir. Günümüzün üstün teknolojisine sahip olan Arçelik split klima modellerinde bu soruna neden olabilecek pek çok sayıda etken yer alıyor.

Teknolojik altyapısı ve beraberinde de uzman ekipleri ile Maltepe Siemens Servisi merkezinin yeni nesil teknoloji odaklı özel servis merkezinde personeller tarafından hem Arçelik split klima teknolojisi ile ilgili olarak uzmanlık seviyesinde bilgi sahibi olması hem de çalışma prensibine, arızalarına ve arıza onarımlarına ilişkin olarak tecrübe sahibi olması çerçevesinde arıza tespit çalışmasını en etkin şekilde gerçekleştirerek, arızaya kaynak olan sorunlu parçanın tespitini ve onarımını en hızlı şekilde tamamlamıyor. Bu kapsam dahilinde de Arçelik split klima modellerinde yeterli soğutmamaya neden olan sorunun en temel etkeni hava filtresinin temiz olmamasından kaynaklı olabileceği değerlendiriliyor.

Hava filtresinin tıkalı olması verimliliği düşüreceğinden öncelikli 15 günlük periyotlarda temizliğinin yapılması konusunda daha titiz bir yaklaşımın gerçekleştirilmesi gerekliliği kullanıcıya belirtilmektedir. Eğer hava filtresi kaynaklı bir sorun değil ise hava girişi ve çıkışının önünün kapalı olup, olmadığına bakılır ki eğer bir engel bulunuyor ise engelin kaldırılması sağlanır. Ancak sorun buradan da kaynaklı değil ise Bosch Servisi merkezi tarafından mekan genelinde açık nokta bulunmaması önerilir ki klimadaki daha kapsamlı problemlerde ise parça değişimlerini orijinal yedekleri ile gerçekleştirerek sorunu çözüme kavuşturmaktadır.