Sorunsuz Fotokopi İçin Ne Yapmalı?

Fotokopi

Çeşitli içeriklere sahip belgeleri ve görselleri ekonomik, pratik ve işlevsel şekilde çoğaltmak için kullanılan fotokopi makinesi, önceleri ağırlıkla kırtasiyeler ve ofisler tarafından kullanılırken şimdilerde neredeyse her evde bulunur. Ancak var olan belgeleri çoğaltmaya yarayan fotokopi makinelerini kullanırken, fotokopilerin kalitesinin her zaman aynı olmadığı görülür. Çeşitli sorunlar ve arızalar ile karışılabilen fotokopi makinesi kullanıcıları, bu sorunların nasıl ortadan kalkacağı hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Cihazı Açarak Kullanıma Hazır Hale Getirin

Fotokopi çekerek belgeleri çoğaltmak oldukça basit bir iş gibi görünse de, çeşitli püf noktaları göz ardı edildiğinde bir takım sorunlar ile karşılaşılabilir. Tercih ettiğiniz fotokopi makinesinin markası ya da modeli fark etmeksizin dikkat edeceğiniz birkaç etken, kaliteli ve sorunsuz fotokopi çekebilmenizi sağlayacaktır. Bu sayede fotokopi kağıdı ve kartuş, toner israfı da engellenmektedir.

Sorunsuz bir fotokopi için önce cihazınızı açarak kullanıma hazır hale getirmek gerekir. Power, güç ya açma tuşu şeklinde tasarlanan düğmesine basarak, yazıcı açılmalıdır. Bu sayede cihazınız uyku durumundan çıkacak ve fotokopi çekmeye hazır hale gelecektir. Ancak güç düğmesine basmanızın hemen ardından fotokopi çekmeye çalışmanız, fotokopinin bozulmasına sebep olabilir. Fotokopi makinesini kullanmak için, 1-2 dakika kadar beklemeniz gerekir. 1-2 dakikalık süre içerisinde tüm ünitelere güç eşit derecede aktarılacak ve bu işlemin ardından çekilen fotokopiler çok daha kaliteli olacaktır. Bu süre içerisinde başka bir tuşa basmamanız gerekir.

Bu sürenin ardından çoğaltmak istediğiniz belgeyi hazır halde tutarak, fotokopi makinenizin start veya başlat tuşuna basmanız gerekir. Kontrol paneline dair ekranın açılmasını sağlayan bu tuş, diğer ayarları da yapabilmenizi sağlar.

Kağıt Ünitesine Yeterli Miktarda Kağıt Yerleştirin

İstediğiniz belgeyi çoğaltabilmek için cihaz içerisinde bu işleme yetecek sayıda fotokopi kağıdı bulunmalıdır. Bu aşamada cihazınıza ihtiyacınız olandan çok daha fazla sayıda fotokopi kağıdı yerleştirmeniz büyük bir yanlış olacaktır. Yapmanız gereken cihazın kağıt ünitesine yalnızca çoğaltmak istediğiniz belge sayısının miktarında kağıt yerleştirmektir. Eğer ihtiyacınızdan daha fazla kağıt yerleştirirseniz, istenilenden daha fazla miktarda fotokopi çekilebilir.

Fotokopi Kağıdını Doğru Yerleştirin ve Ayarları Yapın

İstediğiniz belgeyi çoğaltmak için bu kağıdı cihazın kapaklı kısmını açarak, camlı bölgeye yerleştirmeniz gerekir. Kağıdı nasıl yerleştirmeniz gerektiği kullandığınız cihaza göre değişkenlik göstereceği için, fotokopi makinenizin talimatlarına uymalısınız. Fotokopilerde meydana gelen hataların en bilindik sebeplerinden biri kağıdı gerekli talimatlara uygun olmayan, yanlış şekilde yerleştirmek olmaktadır. Kağıt yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra cihazın kapağını kapatmak gerekir. Açık kalan kapaklar, alınacak kopyanın kalitesinin düşük olmasına neden olacaktır. Ardından fotokopi için kopya sayısını belirlemeli, renk ve boyut ayarlarını gerçekleştirmelisiniz.

Tüm ayarları tamamladıktan sonra işlemi başlatabilirsiniz. Eğer fotokopi işlemi başladıktan sonra ayarlarda bir hata yaptığınızı fark ederseniz, durdur tuşuna basarak işlemi durdurmanız mümkündür. Kaliteli bir fotokopi almak istiyorsanız, bu işlemi profesyonel olarak gerçekleştiren ekiplerden yardım almanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.