Sony‘nin merakla beklenen yeni amiral gemisi Xperia Z5 Berlin’de düzenlenen IFA 2015‘de tanıtıldı. Sony Xperia Z5‘in tüm detayları haberimizde.

sony-xperia-z5

Sony, Xperia Z3 modelinden sonra İlkbahar aylarında Japonya‘da Xperia Z4‘ü, global pazarda da Xperia Z3+ modelini duyurmuştu.

Geçtiğimiz yıl IFA 2014‘de tanıtılan Xperia Z3‘ten sonra esas köklü değişimlerin yaşanacağı Xperia Z5 modeli ise IFA 2015’te, Sony’nin diğer modelleriyle birlikte tanıtıldı.

Sony’nin Berlin‘de düzenlediği etkinlikte, Xperia Z ailesinin vazgeçilmez üyesi Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 modelleri tanıtıldı. Esas yeni model ise Xperia Z5 Premium.

Sony Xperia Z5 Teknik Özellikleri

Sony Xperia Z5, 4K ekrana sahip olan Xperia Z5 Premium yerine daha önceki Xperia Z modellerindeki ekranlara benzer özelliklerle geliyor.

Xperia Z5’te 5.2 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüğünde IPS ekrana yer veriliyor.

Qualcomm‘un Snapdragon 810 işlemcisinden gücünü alacak olan Xperia Z5, Z5 Premium ve Z5 Compact, High Res Audio özelliklerine de sahip olacak. Cihazın grafik işlemcisi ise Adreno 430 olacak.

Sony Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium 3 GB RAM ile geliyorken, Xperia Z5 Compact ise 2 GB RAM’e sahip olacak.

Sony Xperia Z5’in bataryası ise Xperia Z3+ ile benzer olacak yani 2900 mAh seviyesinde olacak.

Sony Xperia Z5 Kamera Özellikleri

Sony, dünyanın en büyük kamera sensörü üreticisi. İşte bu noktada Sony’den çok daha iyi kamera performansı gösteren bir amiral gemisi bekleniyordu. Sony, yaptığı tanıtımda Xperia Z5’in kamera özelliklerine vurgu yaptı.

23 Megapiksel çözünürlüğünde Exmor RS kameraya sahip olan Xperia Z5, sadece 0.03 saniyede otofokus yapabiliyor. Sony’nin açıklamasına göre dünyanın en hızlı otofokus yapabilen telefonu Xperia Z5.

F 2.0 diyaframa sahip olacak olan kamerada değişiklikler bu kadarla sınırlı değil.

Sony’nin Xperia Z5’te tanıttığı bir diğer önemli yenilik ise Clear Image Zoom.  5x seviyesinde, resimleri bozmadan zoom yapabilecek olan Xperia Z5’in rakiplerine göre iddialı özelliklerinden biri de bu olacak.

Sony Xperia Z5 ailesinin ön kamerası da oldukça iddialı özelliklere sahip. Artık Xperia Z5 ailesinde 8 Megapiksellik kamera bizleri bekliyor.

Sony Xperia Z5 Tasarım Özellikleri

Beyaz, siyah, altın ve yeşil renkleriyle satışa sunulacak olan Xperia Z5, genel hatlarıyla önceki Xperia Z3+ ve Z3 modellerine benzer bir tasarıma sahip.

Tasarımdaki esas farklılıkların başında güç butonuna yani yan tarafa konulan parmak izi okuyucu.

Yine suya ve toza karşı dayanıklı olacak olan Xperia Z5, sadece 7.3 mm kalınlığa sahip.