okey oyna

Sokak Lambaları Şarj İstasyonuna Dönüşüyor

Electric Avenue W9

Almanya merkezli Ubitricity isimli bir girişimin liderliğinde yapılan çalışma ile sokak lambaları elektrikli araçlar için şarj istasyonuna dönüştürülüyor. Yeni sistem İngiltere’de yaygın olarak kullanılıyor.

Sokak Lambasından Şarj İstasyonu: Electric Avenue W9

Birçok ülkede artan elektrikli araç sayısı ile yeni elektrikli araç şarj istasyonu inşa etmek için girişimlerde bulunuluyor. Genel olarak bu şarj istasyonlarının daha yaygın ve kullanışlı bir yapıda olması amaçlanıyor.

Bunu sağlayabilmek için Almanya merkezli Ubitricity girişimi ile Siemens ortak bir çalışmaya imza attı. 2050 yılında sıfır karbon salınımı hedefleyen İngiltere, iki firmanın ortak geliştirdiği sokak lambalarını şarj istasyonuna dönüştüren sistemi kullanmaya başladı.

Sokak lambalarındaki altyapıyı kullanan bu yeni sistem, araçların güvenli bir şekilde şarj olmasını sağlarken, ek bir altyapı ihtiyacını da ortadan kaldırmış oluyor.

Yapılan kurulum çalışmalarından sonra Sutherland caddesi, Electric Avenue W9 ismi ile anılmaya başlandı.

İngiltere’de elektrikli araçlara olan talep artmaya devam ediyor. Yapılan anketlerde otomobil kullanıcılarının yüzde 30’undan fazlası elektrikli veya hibrit araç almayı planladığını belirtiyorlar. Ancak yüzde 40’lık kesim ise bu araçlar için yeterli altyapı olmadığı görüşünde. İngiltere kuracağı bu şarj istasyonları ile bu algıyı yok etmeyi amaçlıyor.

 1.674 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir