Snapdragon 8s Gen 3 Duyuruldu

Snapdragon 8s Gen 3

Qualcomm firması yapay zeka desteği ve 5G yenilikleriyle dikkat çeken Snapdragon 8s Gen 3 yonga setini duyurdu.

Snapdragon 8s Gen 3 Özellikleri

Qualcomm şirketi Gen 3 ailesini genişletmek için çalışmalarını devam ettiriyor. Son zamanlarda sızıntılarla gündemden düşmeyen Snapdragon 8s Gen 3 için resmi tanıtım yapıldı. Yonga setinin yapay zeka özelliklerine odaklanacağı ve 5G’de önemli yenilikler sunacağı ifade edildi.

Qualcomm yonga setinin 3.01 GHz’de çalışan 1 adet Cortex-X4 ana çekirdeğine, 2.8 GHz’de çalışan 4 adet Cortex-A720 performans çekirdeğine ve 1.84 GHz’de çalışan 3 adet Cortex-A520 verimlilik çekirdeğine sahip olacağının altı çizildi. Ayrıca TSMC’nin 4 nm teknolojisi üzerine inşa edildiğini de belirtelim.

Ortaya çıkan yeni bilgiler yonga setinin bazı özelliklerini de gözler önüne serdi. Akıllı telefonda üretken yapay zekayı mümkün kılacak 8s Gen 3 hem metin hem de görüntü işlemeye izin verecek. Bu destek ile Google Gemini Nano ve Llama 2 gibi diller de destekleyecek.

Gelişmiş Görüntü İşleme İçin Cognitive (Bilişsel) ISP

Yonga setinin diğer özellikleri arasında gelişmiş görüntü işleme için yeni bir Cognitive (Bilişsel) ISP mevcut. Bu özellik kullanıcı deneyimini artırmak için fotoğraf genişletme, semantik arama ve sHDR kalitesinin 2 kat artması gibi bazı özellikleri de beraberinde getiriyor. 4K HDR video desteği sunduğunun da altını çizelim.

Qualcomm şirketi gerçek zamanlı Donanım Hızlandırmalı Ray Tracing özelliğine sahip olduğunu açıkladı. Ancak Global Illumination (Küresel Aydınlatma) özelliği yer almıyor. Bu da görsel işlemede SD 8 Gen 3’ün gerisinde olduğunu göstermiş oluyor.

Wi-Fi Hızında 5.8 Gbps’ye Kadar Destek

Snapdragon 8s Gen 3 ayrıca daha hızlı hücresel bağlantı için Snapdragon X70 5G modeme yer vermiş. 5G ve Wi-Fi 7 desteği sunan bu modem Qualcomm FastConnect 7800 Mobil Bağlantı Sistemine yer veriyor. Firma Wi-Fi hızının 5.8 Gbps’ye kadar destekleneceğini belirtti.

8s Gen 3’ün duyurulması ile üst düzey amiral gemisi akıllı telefonlarının daha hızlı, daha verimli ve daha güçlü olması bekleniyor. Yonga setinin kullanılacağı ilk telefon ise şimdilik açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir