okey oyna

SK Hynix Dünyanın İlk DDR5 RAM’ini Duyurdu

SK Hynix DDR5 RAM

SK Hynix firması dünyanın ilk DDR5 RAM‘ini resmi olarak duyurdu.

Dünyanın İlk DDR5 RAM’i SK Hynix’ten

Güney Kore‘li teknoloji firması SK Hynix’in duyurduğu DDR5 RAM, yüksek performans artışına rağmen yüzde 20 güç tasarrufu sunduğunu da açıkladı.

Firma yeni nesil DRAM çözümünün özellikle Büyük Veri (Big Data), Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zeka (AI) alanlarında optimize edilmiş yüksek performanslı bir donanım olarak kullanılacağını ifade etti.

Full HD 9 Filmi 1 Saniyede Transfer Edebiliyor

Firmanın açıklamasına göre yeni DDR5 DRAM, 5.600 Mbps veri transfer hızını zorlayarak önceki nesil DDR4’e göre 1,8 kata varan performans artışı sunuyor. Bu hız yeni DRAM’in Full HD çözünürlükte 9 filmi 1 saniyede transfer edebileceği anlamına geliyor. 1.1V güce ihtiyaç duyan DDR5 DRAM, yüzde 20 güç tasarrufu da sağlıyor.

Yeni nesil DRAM çözümüne Hata Düzeltme Kodu (ECC) isimli bir özellik de ekleyen firma, DDR5 DRAM’in 1 bitlik hataları bile kendi kendine düzeltebildiğini belirtti. Uygulamaların güvenliğini 20 kata kadar artırmayı vadeden DDR5 DRAM, 256 GB kapasiteye kadar çıkarılabilme potansiyeline de sahip.

Firma DDR5 RAM’i En Kısa Sürede Yaygınlaştırmak İstiyor

Veri transfer hızları karşılaştırıldığında DDR4 1.600 ile 3.200 Mbps aralığında hız sunabilirken, DDR5 3.200 ile 6.400 Mbps aralığında hız sunabiliyor. DDR4, 4 GB ile 16 GB’lık birimler halinde sunulurken DDR5’te tek bir birim 32 GB kapasiteye sahip oluyor. Firma, iş ortakları ile gerçekleştirdiği iş birlikleriyle DDR5 RAM’i en kısa sürede yaygınlaştırmak istediğini ifade etti.

 2.032 defa okundu

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir