Savaş ve silah oyunları, oynayanlar için bir tutku. Görüntü kalitesi ve hatta ses kalitesi dahi konsantre olmanız için gerçekçi olması gereken özellikler. Silahınızı çektiğinizde ve şarjörü değiştirirken çıkan ses bir süre sonra adeta bağımlılık yapıyor. Oyun yazanlar karakterin yürürken çıkardığı adımların dahi gerçekçi olması için çaba sarf ediyorlar.

Silah oyunlarında başarılı olabilmek için iyi bir nişancı olmanız şart. Başlarda zorlanabilir, ne olduğunu anlamadan karakterinizin kanlar içinde yere serildiğini görebilirsiniz. Zamanla çevrenizden gelebilecek tehlikeleri ve düşmanları daha çabuk fark etmeye, daha sonraları da onlardan önce davranıp güzel atışlar yapmayı öğreneceksiniz.

Oyunlarda tek başınıza değil de bir takımın üyesi olarak savaşmak daha iyi olabilir. Gerektiğinde çetenin diğer üyeleriyle kolektif bir çalışma da sergileyebilirsiniz. Dilerseniz polis grubunun bir üyesi olabilirsiniz. Ya da karşıt bir grubun elemanı olabilirsiniz.

Size bir tavsiye, şarjörünüzü boşa harcamayın. Boş yere ateş etmekten kaçının, konsantre olup hedefe kitlenin ve tek seferde nişan aldığınız adamı yere serin. Eğer nişan almakta zorluk çektiğinizi düşünüyorsanız bunun için de nişan alma alıştırması yapabileceğiniz silah oyunları var. Nişan tahtasında yeteri kadar pratik yapıp becerinizi geliştirdikten sonra daha kapsamlı silah oyunlarında daha başarılı olabilirsiniz.

Tabii ki bu oyunlar sadece boş zamanlarda eğlenebilmek ve stres atabilmek için oynanabilir. Küçük yaşlardaki çocukların bu tarz silah oyunlarını oynaması çok büyük tehlikeler barındırıyor. Birçok kavramı zihninde henüz oturtmamış yaş grubundaki çocukların kanlı sahneler barındıran, sürekli insanlara silah doğrultulan oyunları oynaması ciddi sorunlara sebep olabilir. Psikolojilerinde aşılması ve değişmesi güç fikirlere dönüşebilir ve telafisi bazen mümkün dahi olmayabilir. Bu yüzden bu tarz oyunlardan çocukları olabildiğine uzak tutmak gerekir.