Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Siber saldırılardan korunmak için yapılması gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Milyarlarca cihazın birbirine bağlandığı ve akıllı telefonların kapasitelerinin sürekli arttığı bir ortamda kişisel bilgilerin nasıl korunacağı sorusu IT departmanlarını oldukça meşgul ediyor.

Dünyanın her bölgesinde siber güvenlik uzmanları kötü amaçlı yazılımlara ve korsanlara karşı çözümler araştırıyor ve hukukçularla işbirliği yapıyorlar. Verilerimiz artık en değerli mal varlığımız durumundalar ve bu durum bizleri her zaman güvenliği düşünmeye zorluyor. Peki güvende kalmak için ne yapılması gerekiyor?

Bu sene Mayıs ayında Güney Afrika’da düzenlenecek olan ITWeb Security Summit 2018’in konuşmacıları arasında dünyanın en önemli siber güvenlik uzmanlarından Mikko Hypponen de yer alıyor. Hypponen F-Secure firmasının Araştırma Direktörü. 1991 yılından itibaren ekibiyle birlikte dünyanın en büyük virüs atakları ile mücadele eden Hypponen Avrupa, ABD ve Asya’daki yasal düzenlemeler yapan kuruluşlara da yardımcı oluyor.

Geçtiğimiz aylarda Soysal Danışmanlık tarafından düzenlenen Perakende Günleri için İstanbul’a gelen Hypponen, Türkiye’nin virüs saldırısı ve kötü amaçlı yazılım yaygınlığı açısından çok kaygı verici bir noktada olduğunu gösteren bir grafik sunmuştu. Konuşmasında hacker’ların her an saldırıya hazır olduğunu hatırlatan Hypponen, izleyilere şifrelerini nasıl koruyabilecekleri hakkında 10 maddelik bir tavsiye listesi paylaşmıştı. Bu liste şu şekilde:

  • Kullandığınız her hesap için farklı bir şifre oluşturmalısınız.
  • Mümkün olduğunca uzun bir şifre oluşturmaya özen göstermelisiniz.
  • Sizin hakkınızdaki bilgilerden yararlanılarak tahmin edilmesi kolay olacak sözcükler seçmemlisiniz. (Aile üyeleri, ev hayvanlarının adları, doğum tarihleri vb.)
  • Utandıracak sözcükler seçmemelisiniz.
  • Tahmin edilmesi zor olacak parolalar oluşturmanıza yardımcı olacak uygulamalardan yararlanmalısınız.
  • Hack’lendiğinizi öğrenmenize yardımcı olacabilecek “Have I been pwned?” benzeri programlar kullanmalısınız.
  • Arama çubuklarının şifrelerinizi kaydetmesine ve sizi hatırlamasına izin vermemelisiniz.
  • Parmakla tanıma işlemi için, yazı yazarken az kullandığınız ve ekrana dokunurken kullanmadığınız bir parmağınızı tercih etmelisiniz.
  • E-posta hesabınızı korumaya almalıısnız.
  • Mümkün olduğunca 2 basamaklı bir doğrulama işlemi uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir