Emeklilik tarihini hesaplayabilmek için SGK işe giriş sorgulama oldukça önemlidir.

Yalnızca emeklilik için değil, işe girişiniz doğru mu bildirilmiş mi yoksa beyanda yanlışlıklar mı var bunu da öğrenmeniz mümkündür. İşçi ve işveren arasındaki güvenin sağlanması açısından işçinin haklarının zamanında ödenmesi büyük önem arz eder. Ancak eskiden işçi bunu öğrenemiyordu. Rasgelir de hastaneye giderse vs. durumlarda sigortasının yatmadığını öğrenebiliyor ve uzunca bir süre sigortasız olarak çalışmış olabiliyordu.

İşte bu gibi durumları kaldırmak için SGK sorgulama sayfaları büyük önem arz etmektedir. Bu e-hizmetler sayesinde işveren de artık SGK yollarını aşındırmak yerine bilgisayardan birkaç tık ile işini halledebiliyor, bildirimde bulunabiliyor.

SGK Sorgulama Sayfası

Özellikle 4A kapsamında bir işverene bağlı olarak çakışan işçiler açısından SGK işe giriş sorgulama büyük önem taşıyor. SSK’lı çalışan dediğimiz bu kişilerin sigortaları işveren tarafından yatırılıyor. Bir işveren işçi işe başlamadan önce mutlaka işe giriş bildirgesini vermek zorundadır. Çalışan işe başlamadan en geç bir öncesinde işe giriş bildirgesi verilmelidir. Çalışan 2 aylık deneme süresi içinde olsa dahi bildirge verilmelidir.

İşe giriş bildirgesi SGK internet adresi üzerinden verilebilmektedir. Bu bildirgenin verilmesi çalışanın sigorta başlangıcı için önemlidir. İşte çalışan kişi işverenin bu yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini öğrenmek için SGK’dan sigorta başlangıcını sorgulayabilir. Bildirgenin kişi işe başlamadan önce verilmesinin sebebi işçinin bir gün dahi sigortasız çalışmasını önlemektir. Siz de bu hakkınızı sorgulayarak sigorta başlangıç tarihinizi öğrenebilirsiniz.

SGK İşe Giriş Nasıl Sorgulanır?

SGK işe giriş bildirgenizin ne zaman verildiği, işe başlama tarihinizi belirleyecektir. Siz ise bu durumu sigortanız başladıktan sonra SGK hizmet dökümü belgenizde görebilirsiniz. Hizmet dökümünde sizin işe giriş ve çıkış tarihleriniz, toplam prim gün sayınız, işvereninizin SSK prim ödemeleri, eksik günlerinizi ya da borçlarınız görebileceğiniz kapsamlı bir dökümdür. Hizmet dökümünde tüm bu bilgiler kronolojik bir sırayla yer almaktadır. böylece son işyerinize başlangıç tarihinizi görebilirsiniz. Hizmet dökümünü e-devlet sisteminden TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek hemen edinebilir ve dilediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.