İnsanların çevreleriyle iletişimlerinde söz, en önemli faktördür. İnsanı diğer canlılardan farklı kılan önemli yetilerinden biri olan konuşmanın, uygun şekilde yapılması neredeyse her alanda başarılı olabilmenin ilk şartlarındandır.

Kendini düzgün ifade edebilmek, gönülleri fethetmek, dinleyicileri rahatça ikna edebilmek, mesleğinde başarı kazanmak tamamen güzel konuşma becerisine bağlıdır. Güzel sözlerin yaygın olduğu ülkelerde barış ortamını sağlamak, ilişkileri geliştirmek, ekonomik bağları düzenlemek çok daha kolaydır. Yöneticileri, liderleri, tüccarı, öğretmenleri diğerlerinden daha saygın ve daha başarılı yapan en temel etkenlerden birisi de etkili ve güzel konuşmayı bilmeleridir. Bu yeteneğe sahip kimseler, söyleyeceklerini güzel konuşma sanatının derin incelikleri ile ifade ettikleri için kendilerini her zaman dinletmesini bilir ve insanların kalbini kazanırlar. Zira bu kişiler, Aristo’nun da dediği gibi düşündüklerinin hepsini söylemez ama söyledikleri kadarını düşünerek söylerler. Konuşma sanatını bilmeyen birinin ne kadar akıllı olduğunun önemi kalmaz zira kendini dinletemez ve muhatabını inandıramaz. Konuşmanın ve güzel sözlerin önemi bu topraklarda da Yunus Emre sözleri gibi ünlü düşünürlerden öğrenilmiştir.

Kalplere Sadece Güzel Sözler Ulaşır

Uzaklardaki sevdiklerimizle yazarak iletişimimizi sürdürürüz. Eskiden; Mektup, telgraf gibi yöntemleri kullanırken artık güzel sözler ve niyetlerimizi internet sayesinde iletebiliyoruz. Bizi seven ve takip edenlerin kalbini sosyal ağlarda iletiler, instagram sözleri gibi yollarla kazanabiliyoruz. Güzel konuşma kadar güzel yazmanın da başarımızda etkili biz faktör olduğu gerçeği burada devreye giriyor. Güzel, sade ve etkili bir yazılı anlatım yeteneği, hayatta daha başarılı olmamızı sağlar. Zira bilgiye ulaşmak kadar bunu doğru ifade edebilmek de oldukça önemlidir.

Mevlana Der Ki

Mevlana “Sözün içini elde etmek için harf kabuğunu yar.” Derken söz söylemenin önemini, sözün anlamının, kendisinden önemli olduğunu vurgulamıştır. Güzel söz söylemenin üstadı olan Mevlana sözleri ve eserlerinde sevdiklerimizin kalbine dokunacak yüzlerce cümle bırakmıştır. Sitemizde örneğini bulabileceğiniz bu sözler, iletişimimizi güçlendirmemiz için tarihin bize bıraktığı miraslardan olsa gerek. Yazımıza yine Hz. Mevlana’dan, insanın en büyük becerisi olan düşünebilme ve söyleyebilme yeteneğine dair bir yazıyla veda ediyoruz: “Ey kardeşim! Sen fikir ve düşüncelerden ibaretsin. Senin varlığın da bunlardandır. Geri kalan sinir ve kemiktir…”