SEO, Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

SEO çalışmaları web sitelerinin, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalardır. Yayınladığınız yeni web sitenizin arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alması için başarılı ve etkili bir SEO çalışması uygulamanız gerekmektedir.

İdeal Seo Nasıl Olmalıdır?

SEO çalışmaları 2 yönden oluşmaktadır. Biri site içi SEO diğeri ise site dışı SEO’dur. Site içi SEO çalışmaları içerikler, anahtar kelimeler ile ilgili iken site dışı SEO çalışmaları marka bilinirliği ve sosyal medya linkleri gibi hususlar ile ilgilidir. Peki, site için SEO çalışmaları nasıl olmalıdır?

Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimeler SEO çalışmalarının temel yapı taşlarıdır. SEO çalışmalarına başlamadan önce anahtar kelimeleri doğru seçmelisiniz. Fakat anahtar kelimelerin bir sınırı vardır gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler için arama motorları web sitelerine ceza kesebilmektedir. Bunun için yaratıcı, özgün ve kaliteli anahtar kelimeler bulmalısınız. Kullanacağınız anahtar kelimelerin mutlaka yazı ile ilgisi olması gerekmektedir. Bu sayede arama motorları içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlayabilmektedir.  Anahtar kelimeler uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu olarak 2’ye ayrılmaktadır. Tek veya iki kelimelik anahtar kelimeler kısa kuyruklu daha uzun ve çok özel olan anahtar kelimeler uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir.

Özgün ve Kaliteli Oluşturulmuş İçerikler: Kullanıcıların arama motorlarında yaptıkları aramaları neticesinde web sitenize ulaşmalarını istiyorsanız sitenizde kaliteli ve özgün içeriklere yer vermeniz gerekmektedir. Kullanıcıya ne kadar kaliteli içerik sunarsanız kullanıcı web sitenizde o denli uzun kalır. Bu nedenle kaliteli içerik oluşturmak zorundasınız.

Başlık Etiketi: Başlık etiketleri bir web sitesi içeriğinde yer alan en önemli unsurlardan biridir. Başlık etiketleri HTML’in bir parçasıdır. Arama motorları başlık etiketlerine bakarak sayfanızın sıralamasını gerçekleştirmektedir. Başlık etiketlerinin uzunluğu 45-65 karakter arası olmalıdır. Başlık etiketlerinde anahtar kelimeye mutlaka yer vermelisiniz. Mutlaka özgün etiketler kullanmalısınız.

Açıklama Etiketi: Açıklama etiketi arama sonuçlarında görülebilen iki satırlık bölümdür. Bu bölümde kullandığınız kelimelerin yüksek tıklanma alacak kelimeler olması gerekmektedir. 110-320 karakter kullanarak hazırladığınız açıklama etiketlerinde mutlaka anahtar kelimelere yer vermelisiniz ve mutlaka özgün cümleler kullanmalısınız. Sayfanın ne ile ilgili olduğunu kullanıcıya verebilirseniz tıklanma oranınız artar.

Sayfa Yüklenme Hızı: Web sitenizin açılış süresi ne kadar hızlı olursa kullanıcı o kadar olumlu bir deneyim yaşar. Sayfa yüklenme hızı yavaş olduğunda kullanıcılar siteden erken ayrılmaktadır. Bu yüzden web sitenizin yüklenme hızı tıklanma oranınızda çok büyük rol oynar.

URL Yapısı: Kaliteli oluşturulmuş bir URL, web sitesinin ne ile ilgili olduğunu açıkça gösterir. Bir web sitenin kullanıcılar tarafından kolaylıkla okunabilen, dil bilgisi kurallarına uygun, ilgili sayfanın ne ile alakalı olduğunu belirten bir URL kullanması kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaşatmasını sağlar.

Görsel Kullanımı: Anahtar kelimelerinize ve yazının içeriğine uygun kullanacağınız görseller SEO çalışmalarınızı iyileştirecek unsurlardandır ve kullanıcıya daha eğlenceli bir deneyim yaşatır.