SEO Neden Önemli?

SEO Neden Önemli

SEO neden önemli sorusunun cevabı ve SEO ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda.

SEO Neden Önemlidir?

İnternette birçok kaynakta karşınıza çıkan SEO ifadesi aslında ne olduğunu bildiğimiz ancak anlamını tam olarak bilmediğimiz bir terim. Peki SEO nedir ve neden yapılır? Aslında SEO ile ilgili brçok soru var ve bunların hepsini tek bir yazıda toparlamak biraz zor. SEO için yazılmış onlarca SEO eğitim kitapları var.

SEO Nedir?

SEO ifadesinin açılımı Search Engine Optimization olan yani Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen bir internet terimi. SEO’yu kısaca açıklamak gerekirse arama motorlarında öne çıkmak için yapılan çalışmaların hepsine verilen ad. Ancak SEO ifadesinin daha iyi anlamak için arama motorları ile ilgili daha çok bilgiye sahip olmak gerekir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları internet olsun veya olmasın var olan şeylerdir. İlk arama motorları bilgisayarlarda bulunan dosyaları bulmaya yararken internetin ortaya çıkması ile bildiğimiz ilk popüler arama motoru olan AltaVista ile 1995 yılında tanışmıştık.

AltaVista’dan sonra Yahoo ve Google gibi popüler arama motorlarının ortaya çıkmasıyla bugün bildiğimiz arama motorları ile tanışmış olduk. AltaVista başlangıçta güçlü olsa da ilerleyen yıllarda Yahoo ve Google gibi yenilikler yapmadığı için bir süre sonra başarısız olup satılmıştı.

Google ise yıllar geçtikçe başarılı geliştirmeler yaptı ve hızlı bir şekilde dünyanın en büyük arama motoru haline geldi. Bugün dünyada %60 civarı kullanılan Google Türkiye’de ise %90 civarlarına kadar yükselmiş ancak son yıllarda Yandex’in Türkiye’deki büyük yükselişinden sonra biraz geriledi.

Bugün dünyada onlarca arama motordu var ve popüler olan arama motorları temelde benzer olsa da çok sayıda farklılıklar sunuyorlar. SEO çalışmaları da bu değişikliklere göre farklı arama motorları için farklı şekilde yapılmaya devam ediyor. En büyük arama motoru Google olduğu için doğal olarak en fazla Google için SEO çalışmaları yapılıyor. SEO konusunu daha iyi anlayabilmek için şimdi de Google‘ın çalışma sistemine yakından bakalım.

Google Nasıl Çalışır?

Google‘da üst sıralara çıkabilmek için Google‘ın nasıl bir çalışma sisteminin olduğunu bilmek ve bunları dikkate alarak çalışmaları yapmak çok önmeli. Peki Google nasıl çalışıyor?

Bir internet sitesinde herhangi bir içerik yayınlanır. Kısa bir süre sonra örümcek olarak da bilinen Google botları siteyi taramaya başlar. Ancak sitelerde Google botlarının taramasını engelleyecek bir robots.txt dosyası veya Nofollow etiketleri bulunursa Google botları sayfayı veya Nofollow etiketi olan öğeleri taramaz ve aramalarda görünmez. Site haritası da Google için oldukça önemli. Site haritaları ile Google botlarının daha hızlı tarama yapmasını sağlamak mümkün.

Tarama sırasında internet sitelerindeki içeriğin Google kurallarına uyup uymadığı da denetlenir. Eğer kural dışı bir içerik tespit edilirse aşılan yasağın boyutuna göre içerikler aramalarda çok gerilere gidebilir veya aramalarda gözükmeyebilir.

Eğer internet sitesinde herhangi bir problem yoksa Google botları taramayı tamamlar ve sayfa indekslenir. İçeriğin SEO yapısına ve Google algoritması ile uyumuna göre sayfa Google aramalarında belli konumlara yerleşir. Bu konumlar daha kaliteli içeriklerin gelmesi ile değişkenlik gösterebilir.

Bir kullanıcı arama yaptığında aranılan kelimenin farklı dillerdeki eş anlamlı türevleri de dikkate alınarak arama sonuçlarında kullanıcıya gösterilir. İçerik başlıklarındaki anahtar kelime kullanımı, kullanıcıların anahtar kelime arayacak olmasından dolayı en çok burada önem kazanır.

Arama motorları ve Google ile ilgili yeterince bilgi edindiğimize göre şimdi de SEO nedir sorusunu cevaplayalım.

SEO Nedir? SEO’nun Önemi Nedir?

SEO, arama motorlarında üst sıralarda yer almak veya diğer bir ifade ile Google’da öne çıkmak için yapılabilecek çalışmaların tümüne verilen ifadedir demiştik. Burada içerik başlıklarından, içeriklerdeki anahtar kelime kullanımına veya içerikten bağımsız sitedeki meta etiketlerine kadar 200’de fazla faktör dikkate alınır. Bundan dolayı SEO için çok sayıda kitap yazılmıştır. Bu kitapların hemen hepsi birbirine benzer konuları anlatıyor olsa da Google algoritmalarının güncellenmesinden dolayı her zaman en güncel basımları satın almanız sizin için daha faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir