Saniyede 100 Milyar Kare Çeken 3D Kamera Geliştirildi

Kamera

Profesör Lihong V. Wang‘ın geliştirdiği yeni kamera saniyede 100 milyar kare 3 boyutlu çekim yapabiliyor.

Saniyede 100 Milyar Kare 3 Boyutlu Çekim Yapabiliyor

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nden Profesör Lihong V. Wang, saniyede 100 milyar kare çekebilen ve 3D görüntü elde edebilen bir kamera geliştirmeyi başardı. Lihong V. Wang’ın yeni kamerası aynı zamanda ışık dalgalarının polarizasyonunu da görme yeteneğine sahip.

Kameraların üstün teknolojilerle donatıldığı günümüzde yeni bir teknoloji de Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Lihong V. Wang tarafından geliştirildi. Lihong V. Wang’ın geliştirdiği yeni kamera teknolojisi, kameraların saniyede 70 trilyon kare yakalamalarına olanak sağladı. Yani geliştirilen teknoloji ile kamera, ışığın yol kat edişini bile çekebilir hale geldi.

Profesör Wang’ın geliştirdiği kameralar yalnızca normal resimler yakalayabiliyordu. Ancak Wang’ın başında olduğu laboratuvar, işleri bir nebze daha ileri götürerek teknoloji ile 3 boyutlu kareler yakalamayı da başardı. Yeni teknoloji 3 boyutlu kareleri saniyede 70 trilyon kez yakalayamaz olsa da oldukça yüksek bir değer elde etmeyi başardı.

İnsan Gözünü Taklit Eden Kamera

Lihong V. Wang’ın yeni kamerası, saniyede en fazla 100 milyar kare çekim yapabiliyor. Çekilen tüm kareler ortaya 3 boyutlu bir görüntünün çıkmasına da imkan sağlıyor. Wang’ın yeni kamerası, yine kendisinin daha önce geliştirdiği kameralarda yer alan Compressed Ultrafast Photography (Sıkıştırılmış Ultra Hızlı Fotoğrafçılık) teknolojisinden yararlanıyor.

Wang’ın geliştirdiği yeni kamera ise kendisinin açıklamasına göre bu teknolojinin gelişmiş versiyonu olan SP-CUP (Stereo-Polarimetrik CUP) teknolojisine sahip. Yeni kamera insanlar gibi yakındaki ve uzaktaki nesneleri algılayarak bunları tek bir 3 boyutlu resimde birleştiriyor.

İnsanlar bu işlevi 2 gözle yaparken Wang’ın yeni kamerası, aynı görevi tek bir lensle yapmayı başardı. Ancak kamerada bulunan lens, 2 yarı şeklinde çalışıyor. Böylece aslında tek bir lens 2 farklı görüş elde ederek insan gözünü taklit ediyor. Ancak kameranın sahip olduğu bir özellik kamerayı insan gözünden üstün kılıyor.

SP-CUP teknolojisi ile kamera, ışık dalgalarının polarizasyonunu görmeyi başarabiliyor. Yani kamera, ışık dalgalarının seyahat ederken titreştiği yönü yakalayabiliyor. Bu özellik ultra hızlı 3 boyutlu kare yakalama yeteneği ile birleştirildiğinde, yeni geliştirilen kamera bilim dünyasında pek çok kullanım alanına sunulmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir