Samsung’dan 1.000 Kat Daha Hızlı Bellek Geliyor

Samsung yeni bir teknoloji kullandığı MRAM isimli mıknatıs dirençli rastgele erişilebilir belleğini tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni bellek teknolojisi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Samsung mıknatıs dirençli rastgele erişilebilir bellek ya da kısa ismiyle MRAM olarak adlandırdığı, türünün en hızlı belleğini 24 Mayıs tarihinde gerçekleştireceği bir etkinlikle tanıtmak istiyor. Peki MRAM neler sunacak?

MRAM NAND Çözümlerini 1.000’e Katlıyor

Samsung üretimi MRAM, okuma ve yazma için dönme momenti aktarım teknolojisini kullanan ve geçici olmayan bir bellek türü. Günümüz NAND çözümlerine göre 1.000 kat daha fazla veri okuma ve yazma yeteneği ise göz dolduruyor. Aktifken daha az enerji kullanması ve pasifken sıfır tüketim yapması da yine dikkat çekici özellikleri.

Şimdiye kadar her şey çok güzel görünse de Samsung’un önemli bir sorunu var. Firma şimdilik birim başına sadece birkaç megabayt ile sınırlı kalıyor. Bu da MRAM’leri şimdilik uygulama işlemcileri için ek önbellek olmaktan öteye götüremiyor. İlk olarak NXP adlı şirket ile gerçekleştirilen ortaklıkla nesnelerin interneti (IoT) cihazlarında kullanılacak olan bu bellekler, ileride akıllı telefonlar da dahil olmak üzere birçok elektronik cihazda yer almak üzere gelişimini sürdürecek.

Hızlı olması ve düşük güç tüketmesiyle dikkat çeken MRAM, sık erişilen ve bir işlemcinin en yüksek performansta çalışmasına yardımcı olmak anlamında ideal bir bellek türü. Bu bellekler, önümüzdeki dönem için daha hızlı ve güç tasarruflu akıllı telefon, tablet ve diğer cihazlar anlamına gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.