Samsung Tizen 3.0’lı İlk Akıllı Telefon Geliyor

Samsung‘un sunacağı Tizen 3.0 işletim sistemi kullanan ilk akıllı telefon Z4 olarak karşımıza çıkacak. Detaylar haberimizde.

Samsung çok amaçlı işletim sistemi Tizen 3.0 için büyük yatırımlar yapmayı sürdürürken bunun karşılığını almayı bekliyor. Ek olarak bu yeni işletim sistemini kullanacak olan ilk akıllı telefon Samsung Z4 de merakla bekleniyor.

Samsung Z4 şimdiye kadar çeşitli sızıntılarla kendini gösterdi. Hatta son olarak cihazın kullanıcı kılavuzu bile ortaya çıktı. Akıllı telefon, üst seviye özelliklerle gelmeyecek ve daha çok uygun fiyatlı bir Tizen modeli olacak. Firma bu modelin yıl sonuna kadar 10 milyon adet satmasını hedefliyor.

5 inç ekran boyutuna sahip olacak Samsung Z4’ün özellikleri olarak 1 GB RAM, 8 GB dahili depolama, çift SIM kart desteği, 4G LTE, 2.050 mAh batarya ve flaşlı ön kameradan bahsediliyor. Ayrıca Tizen 3.0 ile birlikte cihaz ilgi çekici yeni özellikler sunacak. Khronos’un yeni grafik API’si Vulkan için destek ile akıcı bir mobil oyun deneyimi açık kaynaklı web runtime Crosswalk sayesinde ise internette sorunsuz bir sörf sağlanacak.

Tizen 3.0, 64-bit Intel ve ARM işlemciler için de destek sağlıyor. Ek olarak tek akıllı telefonda çoklu kullanıcı desteği ve S Voice ile sesli kontrol sağlanabiliyor. Tüm bu özelliklerin Z4 ile birlikte gelmeme ihtimali de mevcut. Samsung’un geçtiğimiz dönemde çok fazla açık tespit edilen Tizen’de güvenlik konusunu da ön planda tuttuğu ve açıkları kapattığı belirtiliyor.

Bakalım Tizen Android ve iOS gibi rakipleri karşısında nasıl bir performans gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.