Samsung Fiziksel Tuştan Vazgeçebilir

Samsung‘un temiz sms ile ilgili yayınladığı reklamda kullanılan bir görsel sektörde soru işaretlerine sebep oldu. Fiziksel tuş kullanan son 2 kaleden biri yıkılacak mı? Detaylar haberimizde.

samsung-temiz-sms

Akıllı telefonlarda fiziksel tuş takımının kesinlikle kullanılması gerektiği ve özellikle sanal tuş takımlarının kullanıcı deneyimini oldukça kötü etkilediği çoğunluk tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Sanal tuş takımları Google‘ın üreticilere bir kıyağıydı; lakin bu sayede üreticiler hem daha ucuz hem de alt taraftan daha ince çerçevelere sahip ürünler üretebileceklerdi.

Sanal tuş takımına programların tam ekran modu desteği sunmaya gecikmesi ise ortadaki en büyük handikaplardan birisi oldu. Üreticiler bu duruma da çözüm buldular lakin fiziksel tuşa geri dönülmeyecekti. LG, G4’te sanal tuş takımının sorunsuz bir şekilde gizlenebilmesini sağlayan bu yazılımı daha da geliştirdi. Bu yazılım desteği üreticiler tarafından bir süredir kullanılıyor ama LG G4‘te oldukça efektif olduğunu belirtelim.

Bu yazılım desteği ile bir program tam ekran moduna izin vermese bile sanal tuşlar otomatik olarak gizlenebiliyordu.

Samsung Fiziksel Tuştan Vaz mı Geçiyor?

Samsung ve Apple ise fiziksel tuştan asla vazgeçmeyen 2 üretici. Sony, HTC ve LG ise yoluna sanal tuş takımı ve kapasitif tuş takımı ile devam ediyor. Samsung tarafından şimdiye kadar yapılan tüm açıklamalar üreticinin fiziksel tuştan asla vazgeçmeyeceğini belirtiyordu. Belirtiyordu diyoruz lakin yayınlanan yeni bir görsel kafaların karışmasını ve “Acaba Samsung fiziksel tuş takımından vaz mı geçiyor” dememize sebep oldu.

Samsung’un istenemeyen SMS’lerin engellenmesi için geliştirdiği Clean SMS programının reklamı için kullanılan görselde Android 5.0 ile gelen sanal tuş takımlarını gördük. Bunun ne anlama geldiğini bilmek imkansız ama bu görselin bir tesadüf ya da dikkatsizlik olabileceğine inanmak oldukça güç.

Samsung belki de kullanıcıların bu duruma ne tepki vereceklerini öğrenmek istiyor. Google sanal tuş konusunda ısrarını sürdürürken Android ekosisteminin en önemli oyuncusunun buna kayıtsız kalması özellikle güncelleme konusunda sıkıntı yaşamasına da sebep oluyor.

Samsung’un fiziksel tuş takımı konusunda nasıl bir strateji geliştireceği ilerleyen zamanda netlik kazanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.