Samanyolu’nda 300 Milyon Yaşanabilir Gezegen Var

Samanyolu Galaksisi

NASA Samanyolu galaksisinde 300 milyon yaşanabilir gezegen olduğunu açıkladı.

Kepler Teleskobu 300 Milyon Yaşanabilir Gezegen Keşfetti

NASA‘nın paylaştığı yazıya göre Kepler uzay teleskobu, bugüne kadar galaksimizde 300 milyon civarında yaşanabilir gezegen keşfetti. Üstelik bu sayı gezegen araştırmalarındaki sınırlamalarla düşüş yaşayan bir sayıydı.

Günümüzde en merak edilen sorularından birisi de diğer gezegenlerde yaşam olup olmadığı. Bu sorunun cevabı şimdilik kesin olarak bulunabilmiş değil. Araştırmacılar son hızla yaşam olabilecek gezegenleri bulma çalışmalarına devam ediyorlar.

Ayrıca merak edilen diğer bir konu da, Dünya gibi bir yıldıza üzerinde yaşam olabilecek kadar uzakta olan bir gezegenin olup olmadığıydı. İşte bu sorunun cevabı, araştırmacıların gezegen keşfetme serüveninde en büyük yardımcılarından birisi olan Kepler uzay teleskobu tarafından verildi.

2009’da uzaya fırlatılan Kepler uzay teleskobu, 30 Ekim 2018’de iticilerinin yakıtının tükenmesi nedeniyle faaliyetleri sona ermişti. Ancak teleskop, insan ömrünün araştırmakla bitiremeyeceği kadar yaşama elverişli olma ihtimali bulunan gezegen keşfetmeyi başardı.

Kepler Milyarlarca Gezegen’in Keşfine İmza Attı

Milyarlarca gezegenin keşfine imza atan Kepler teleskobu, 300 milyon civarında da Dünya benzeri gezegen keşfetti. Bu gezegenler Dünya gibi kayalık ve yaşama elverişli bir yapıya sahip. Kepler’in keşfettiği bu 300 milyon gezegenin hepsi de kendi galaksimiz olan Samanyolu galaksisinin içinde.

NASA’nın yayınladığı yazıda sözleri paylaşılan Ames Araştırma Merkezi‘nden Steve Bryson, bu konu hakkında “Kepler bize milyarlarca gezegen olduğunu söyledi. Ancak şimdi bu gezegenlerin bir kısmının kayalık ve yaşama elverişli olduğunu biliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kepler’in verdiği 300 milyon sonucu, Dünya benzeri gezegen arayışında yapılan sınırlamalar nedeniyle ancak bu sayıya inmişti. Dünya benzeri ötegezegen arayışında Dünya’nın 0.5 – 1.5 katı kütlede olması ve yıldızların 4.530 – 6.025 derece arasında etkin sıcaklığa sahip olması gibi sınırlamalar bulunuyordu. Bu sınırlamalar bile Dünya benzeri gezegen sayısını büyük oranda düşürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.