okey oyna

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Sağlıklı bir insanda saç dökülme miktarı günlük ortalama 50-100 tel arasındadır.

Her bir saç teli 4-6 yıl arası yaşar ve dökülür. Dökülme 2 ay boyunca sürebilir. Yılda 3 kez tekrarlanır. Eğer sayı bundan fazla ise veya dökülme 2 aydan fazla sürüyor ise saç dökülmesi problemi yaşanıyor olabilir.

Dökülmenin sebebi ise birden fazladır. Kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dökülme birdenbire olabileceği gibi kademeli olarak da meydana gelebilir. İlaç kullanma, beslenme, mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları, deri hastalıkları, yaş, cinsiyet, genetik faktörler ve saç bakımı gibi faktörler saç dökülmesinin nedeni olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç dökülmesini önleyebilmek için dökülmenin nedeninin bilinmesi daha doğru ve kesin bir çözüm olur. Bunun dışında yapılması gereken ilk şey dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Karbonhidratlı besinlerden uzak durup protein ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Saçlara maşa, fön gibi işlemler yapmaktan kaçınılmalı, yıkarken ve tararken nazik davranılmalıdır. Düzenli uyku uyunduğunda ve stresten uzak durulduğunda da saç dökülmesi azalacaktır. https://clinicexpert.com/tr/sac-dokulmesi-turleri/ sayfasını incelediğinizde saç dökülmesi ile ilgili bilgilere ulaşacaksınız.

 242 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir