Rüzgar Jeneratörü Nasıl Yapılır?

Rüzgar Jeneratörü

Artan nüfus, gelişen teknoloji ile birlikte gelen enerji bağımlılığı ve üretim proseslerinin her aşaması çağımızın enerji ihtiyacını üst seviyelere çıkarmıştır. Bugün evlerimizde kullandığımız hemen her alet elektrik ile çalışırken, karayolu araçlarından trenlere, hatta şuan prototip niteliğindeki bazı hava araçlarına kadar pek çok ulaşım aracı da elektrikle beslenen motorlara sahip olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bunun başlıca sebebi elektriğin doğa dostu bir enerji kaynağı olmasıyken, doğaya zarar vermeyen, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından elektrik elde etmenin çeşitli yollarını bulmuş durumdayız.

Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji Kaynakları

Güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklar temiz enerji elde etmenin başlıca yollarıyken yenilenebilir ve sürdürülebilir olmaları açısından da önem arz etmektedirler. Ülkemizde de özellikle son yıllarda elektrik ihtiyacımız yaklaşık olarak %10 oranında yenilenebilir kaynaklardan elde edilmektedir.

Rüzgar enerjisi yaklaşık olarak %7’lik pay ile bu kaynaklar arasında başı çekmektedir. İlk kurulum maliyeti yüksek olsa da bakım giderleri dışında fazladan yatırım gerektirmemesi ve sürekli üretim kapasitesi sayesinde oldukça kârlı bir yatırım aracıdır. Öte yandan kişisel kullanım amacıyla siz de kendi rüzgar jeneratörünüzü yapabilirsiniz.

Rüzgar Jeneratörü Yapımı

Öncelikle belli başlı bazı parçaları birbirine monte etmenizi sağlayacak tornavida, keski, pense, makas ve lokma gibi bazı el aletlerine ihtiyaç duyacaksınız. Türbin pervaneleri için dayanaklı materyaller kullanmalısınız ancak dikkatli olmak da fayda var. Zira çok ağır malzemeden üretilmiş pervaneleri döndürecek rüzgarı yakalamak da zor olabilir. Bunun için yaklaşık olarak 15 cm kalınlığında ABS boru kullanmak avantajlı olacaktır.

Yaklaşık 1 m uzunluğundaki üç eş pervane ile türbininize dönme kabiliyeti kazandırabilirsiniz. Bu hareket enerjisini elektriğe dönüştürebilecek basit bir elektrik motoru ise jeneratör görevi görecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken iki önemli husus var. Bunlardan ilki bu motorun yüksek voltaj düşük devirli olması gerekliliğidir. Böylece rüzgardan elde edilen düşük dönme hareketini yüksek miktarda elektriğe dönüştürebilelim.

İkincisi ise, motor pervane ile aynı mile bağlı olmalıdır. Böylece pervane ile birlikte dönecek ve karmaşık mekanizmalarla enerjiyi yere aktarmanıza gerek kalmayacak. Son olarak türbini yükseltmek için sağlam metal bir direk dikmeli ve sabitlemek için de bu direğin temeline beton dökmelisiniz. Elde edilen enerjiyi aktarmak istediğiniz mesafe kadar kabloyu da temin ettikten sonra kendi elektriğinizi üretebilirsiniz.

Kaynak: https://bahisduragi.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir