Rubik Küpünü 1 Saniyenin Altında Çözebilen Robot

Çocukken rubik küpü çözmek için dakikalarımızı belki de saatlerimizi harcamışızdır. Birazdan haberimizde tanık olacağınız robot ise küpü 1 saniyenin altında çözebiliyor.

rubik-kupu-robot

Çocukken herkesin eline en az bir kere geçmiş olan zeka küpü, bazen bir iki bölmesi yapılmış, bazen biraz kurcalandıktan sonra bırakılmıştır. Belirli bir algoritma ve şifreleme tekniği ile çözülebilen zeka küpleri çoğunlukla tamamlanamamıştır.

Şimdi ise çokça zaman harcamamıza rağmen çözemediğimiz zeka küpünün bir robot tarafından 1 saniyenin altında bir sürede tamamlandığına tanık oluyoruz.

Albert Beer adlı bir kişinin geliştirdiği robot, ilk aşamada küpü iki kenarından fotoğraflıyor. Bu şekilde 3 yüzeyin renk analizini yapabilen robot, Herbert Kociemba’nın iki evreli algoritmasını kullanarak durumu analiz ediyor.

Küpün durumu belirlendikten sonra Tomas Rokicki algoritması kullanılarak işlem gerçekleştiriliyor. İşlem tam olarak 877 milisaniyede gerçekleşiyor. Robotun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. İlginç buldum ama birazda ürktüm doğrusu, gelecekte insanların yerini alabileceğine içten içe inancım artmaya başladı. Sonumuz hayrola, teşekkürler bu arada paylaşım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.