Root Nedir?

Root ile ilgili merak edilen merak edilen tüm soruların detaylı cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Android‘de Root işlemi yaparak cihazlara yeni özellikler kazandırılabiliyor. Peki Root nedir? Android cihazlara Root nasıl yapılır? Tüm bu sorular ve daha fazlasının cevaplarını sizler için derledik.

Firmaların cihazlarında kullandığı  yazılımlar farklı olduğu için bu yazımızda Samsung Galaxy modellerine nasıl Root yapıldığını anlatacağız.

Android Cihazlara Root Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımızda genelikle Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows’da da bilindiği gibi temel 2 hesap türü var. Birisi standart yetkisiz hesap, diğeri de Administrator yani tam yetkili hesap.

Administrator yetkisindeki kullanıcılar bilgisayardaki tüm özel ayarlara ulaşabilir ve her türlü işlemi yapabilirler. İstediği kullanıcının istediği dosyaye erişmesine izin verir ya da engelleyebilir.

Linux işletim sistemlerinde de Administrator’un karşılığı Root hesabı. Root yetkileri olmayan bir kullanıcı cihaz üzerinde ileri düzel hiçbir işlem yapamaz. Android cihazlarımızda da üreticiler Root ayarlarını bizlere kilitliyorlar ve tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar.

Peki Android’de neden Linux’deki terimler kullanılıyor derseniz, Android’in Linux tabanlı bir işletim sistemi olması nedeniyle.

Root yetkisine sahip olan kullanıcı cihaz üzerindeki herşeyi kontrol edebilir. Sıralama yapacak olursak;

  • Telefonunuza ya da tabletinize özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.
  • Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. Linux’un açık kaynaklı dünyası bunları sağlayabiliyor.
  • Cihazınızı Root ettiğinizde Market’teki Root’lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root’lu programı kullanabilirsiniz.
  • Düşük hafızalı bir telefonunuz var diyelim. O telefondaki hafıza kartını A2SD/EXT yaparak programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptlerle telefonun dahili hafızası ile EXT bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.

Samsung Galaxy Modellerine Root Nasıl Yapılır?

Root işlemine başlamadan önce cihazdaki verilerin yedeğini almak çok önemli. Herhangi bir sorun olursa tüm veriler silinebilir. Bu nedenle yedek almadan root işlemi yapmak çok riskli. Yedeği aldıktan sonra Odin, USB sürücü ve Root dosyalarını temin etmeliyiz.

Root dosyasının cihazımız ile uyumlu olmasına çlok dikkat etmek gerekiyor. Uyumlu olmazsa cihazımız açılmayabilir. USB sürücülerini Samsung’un resmi web sitesinden temin edebilirsiniz.

  • İlk olarak cihazımızda Ayarlar » Güvenlik » Bilinmeyen Kaynaklar’a izin vermeliyiz.
  • Cihazımızı kapattıktan sonra Download Mod’a giriyoruz. Bu mod’a girebilmek için Ses Kısma + Ana Ekran Tuşu + Güç Tuşu‘na basıyoruz. Açılan ekranda Ses Açma tuşuna basıp bilgisayara bağlıyoruz.
  • Odin programını açıyoruz ve cihazımızı bilgisayara bağlıyoruz.
  • PDA kısmından Root dosyamızı seçiyoruz ve Start tuşuna basıyoruz.
  • Cihazımız birkaç kez kapanıp açıldıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir