Roketle Kargo Taşımacılığı Başlıyor

Roketle Kargo Taşımacılığı

ABD Hava Kuvvetleri roketle kargo taşımacılığına başlayacak.

Kargolar Roketlerle Taşınacak

ABD Hava Kuvvetleri yetkililerinin gerçekleştirdiği konferansta ilgi çekici bir plan paylaşıldı. Yetkililer roketle kargo taşımacılığı için ABD’nin büyük bir yatırım ile ciddi planlarının olduğunu ifade ettiler.

Roketlerin yük taşıma yeteneğinde günümüz teknolojileri ile dev adımlar atıldı. Özellikle SpaceX şirketinin oldukça ağır yükler taşıyabilen ve yeniden kullanılabilen roketleri bu konuda büyük bir devrim niteliğinde. Bu gibi gelişmeler bir yandan da roketlerin kullanım alanlarına yönelik bir düşünceyi de gündeme getirdi. Bu düşünce Dünya üzerinde roktele kargo taşımak.

Bilindiği gibi roketler uzun zamandır kargo taşıyor. Örneğin yörüngeye çıkan tüm uydular, roketlerin sırtına yüklenip yörüngenin yolunu tutuyor. Ulaştıkları yüksek hız ile bu sistemi Dünya üzerinde de uygulamak. Bu konu ABD Hava Kuvvetlerinin uzun zamandır gündem inde ancak şimdiye kadar teknoloji imkan vermediği için uygulamaya geçilemiyordu.

Roketle Kargo Taşıma Öncü Program Olacak

ABD Hava Kuvvetlerinin yaptığı konferansta ABD’nin artık bu sistemi öncelikli konuma getirdiği ve gerekli çalışmalara başladığı ifade edildi. Bu noktada üzerinde çalışılan program kapsamında ABD Hava Kuvvetleri yıllık 200 milyar dolarlık bütçesinin bir parçası olarak roket kargo çalışmalarına ayırmak üzere 47.9 milyon dolarlık bütçe talebinde bulundu.

Bir roketin Dünya’yı 90 dakikada turlayabileceğine ve bu hızın sunacağı olanaklara odaklanan yetkililer, proje kapsamında 30 ile 100 ton arasında ağır yükler taşıyacak ticari roketlerle çalışacak. Bu noktada henüz resmi bir isim söylenmemiş olsa da, akıllara SpaceX’in 100 ton yük taşıma kapasitesi olacak olan Starship projesi geliyor. Dikkat çeken bir diğer firma ise Blue Origin.

Ancak yetkilier herhangi bir firma ile doğrudan görüşmek ve anlaşmaya varmak yerine şimdilik bu teknolojiye sahip olmayan firmaların çalışmalarını teşvik etmenin amaçlandığını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir