Robotik Süreç Otomasyonu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Robotik Süreç Otomasyonu RPA

Robotik süreç otomasyonu yani RPA, yinelenebilir iş süreçlerini otomatikleştirmek ve standartlaştırmak için yazılım robotları olarak bilinen özel bilgisayar programlarının kullanılmasıdır. RPA yazılımları herhangi bir fiziksel robot türü içermemesine rağmen, uygulamalarla etkileşime girerek insan faaliyetlerini taklit edebilir.

Robotik süreç otomasyonu, yazılım uygulamalarında rutin görevleri otomatikleştirmek için botları kullanarak dijital bir asistan gibi çalışır. Botlar çeşitli görevleri tamamlar, çalışanlara bir organizasyon için daha ilginç ve gelir getirici görevlere konsantre olmaları için zaman kazandırır. RPA sistemleri işletmenizin zamandan tasarruf etmesini sağlar ve çalışanlarının yinelenen ve sıkıcı görevler kurtulmalarına olanak tanır.

Robotik Süreç Otomasyonu Ne İçin Kullanılır?

RPA genellikle çalışanların monoton, sıradan ve yinelenen görevlerden kaçınması için kullanılır.

Konuyu daha da açacak olursak…

RPA’yı bir uygulamadan diğerine veri beslemek için kullanabilirsiniz. Robotlar bilgileri yakalayabilir, yorumlayabilir ve ardından yanıt olarak ilgili eylemi tetikleyebilir. Örneğin, RPA gelen bir e-postadaki önemli verileri ayıklayabilir ve bu verileri otomatik olarak veritabanınıza veya CRM’ye girebilir.

Özetle; kural tabanlı, manuel veri girişi gerektiren, formülsel bir kalıbı robotik süreç otomasyonu ile otomatikleştirebilirsiniz.

RPA Nasıl Çalışır?

RPA fiziksel ve mekanik bir robot değildir. RPA donanımla değil yazılımla çalışır. Kullanılan teknoloji, basit kural tabanlı uygulamalardan derin karmaşık makine öğrenimi çözümlerine kadar büyük ölçüde değişebilir.

RPA, uygulamalarla etkileşim kurar ve karar vermek için mantıksal kuralları izler. Bir çalışanın bir uygulamada gezinirken yapacağı eylemleri taklit eder. RPA, yinelenen işleri otomatikleştirir, ancak bunu yeni ve daha sezgisel bir şekilde yapar.

RPA Nerelerde Kullanılır?

Robotik süreç otomasyonu tekrarlanabilir ve öngörülebilir süreçleri otomatikleştirmek için kullanılır. Hataya eğilimli, kural tabanlı, dijital veriler içeren, zaman açısından kritik veya mevsimsel olan görevlerle mücadelede oldukça etkilidir. RPA araçları, bu süreçlerin verimliliğini ve temel sistemleri değiştirmeden hizmetlerin etkinliğini artırabilir.

RPA şirket çapında uygulanabilir ve birçok departmanda farklı görevler üstlenebilir.

En iyi RPA kullanım örnekleri arasında;

  • Müşteri Hizmetleri: RPA, elektronik imzaları denetleme, taranan belgeleri yükleme, otomatik onaylar veya reddetmeler için bilgileri doğrulama da dahil olmak üzere müşteri hizmetleri görevlerini otomatikleştirerek şirketlerin daha iyi bir müşteri hizmeti sunmasına yardımcı olabilir.
  • Finans: Bir robot finansal piyasa verilerine erişebilir, verileri indirir ve şirketin ERP sistemine en son para birimlerini yükleyebilir. Finansal hizmetler ayrıca, şirketlerin döviz ödemeleri için RPA’yı kullanabilir, hesap açılışlarını ve kapanışlarını otomatikleştirebilir, denetim taleplerini yönetebilir ve sigorta taleplerini işleyebilir.
  • İnsan Kaynakları: Bir İK uzmanı yeni çalışanları işe almak, çalışan bilgileri güncellemek vb. İK süreçlerini otomatikleştirmek için RPA’yı kullanabilir. Tek bir tıklamayla uçtan uca otomasyon birkaç dakika içinde tamamlanır.
  • Tedarik Zinciri Yönetimi: RPA, tedarik, sipariş ve ödeme işlemlerini otomatikleştirmek, stok seviyelerini ve gönderileri izlemek için kullanılabilir.
  • Muhasebe: RPA; bordro işleme ve fatura işleme, alacak ve ödenecek hesapları izleme vb. süreçleri otomatikleştirme için kullanılabilir.
  • Satış: Bir satış uzmanı fiyatlandırma otomasyonu ve sipariş yönetimi vb. süreçleri otomatikleştirmek için RPA’yı kullanabilir.
  • Sağlık Hizmetleri: Tıbbi kuruluşlar hasta kayıtlarını, şikayetlerini, müşteri desteğini, hesap yönetimini, faturalandırmayı, raporlamayı ve analitiği ele almak için RPA’yı kullanabilir.
  • BT: Bir BT çalışanı; yazılım kurulumları, veri taşıma ve e-postaları otomatik yanıtlamak vb. süreçleri otomatikleştirmek için RPA’yı kullanabilir.

Onicorn, müşterilerimizin iş süreçlerini otomatikleştirmelerine, yeni otomasyon alanlarını keşfetmelerine ve operasyonel zorluklarını çözmelerine yardımcı olmak için Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.