Robot Köpek Spot’a ChatGPT Desteği Geldi

Robot Köpek Spot

Teknoloji devi Google‘ın 2013 yılında satın aldığı Boston Dynamics şirketinin geliştirdiği robot köpek Spot‘a ChatGPT desteği geldi.

Robot Köpek Spot’a ChatGPT Desteği Geldi

Başarılı robotları ile dikkat çekmeye devam Boston Dynamics firması 4 ayaklı robot köpeği Spot’a yeni yetenekler kazandırdı. Şirketin resmi Youtube hesabında yayınlanan videoda Spot İngiliz aksanı ile konuşuyor ve firmanın tesislerini geziyor. Tüm bu yetenekleri ChatGPT ile yapıyor.

Spot’a Konuşma, Hoparlör ve ChatGPT Dopingi

Boston Dynamics’in ilginç hareketleri ile bilinen robot köpeği hoparlör ve ChatGPT desteği ile donatıldı. Böylece artık kullanıcıyı dinleyerek sesli cevaplar verebiliyor. Ayrıca çevresini anlamak ve etrafındaki insanlar ile ilgili soruları cevaplamak için yeni sensörler de kullanıyor.

Spot’un konuşma yetenekleri ChatGPT destekli olması ile merak uyandırıyor. Bu sayede doğal konuşmalar yapmasını sağlanırken tur sırasında farklı kişiliklere bürünmesine yardımcı oluyor. Firmanın açıklamasına göre ofisteki arkeologdan bir gence kadar farklı kişiliklere bürünerek dolaşabiliyor.

Robot Köpeğin ChatGPT Desteği Kazanması Kullanım Sahasını Artırdı

Robot köpeğin konuşma ve ChatGPT desteği kazanmasının kullanım sahasını artırdığına da vurgu yapılıyor. Boston Dynamics şirketi sözlü etkileşim yeteneğinin robotların görevleri anlamasına yardımcı olabileceğini belirtti.

Ancak askeri ve polis kullanımı için geliştirilen 4 ayaklı robotun kameraları ile casusluk yapabilmesi ve konuşma yoluyla etkileşime girebilmesi de mümkün. Bu durum birçok kullanıcıyı hem güvenlik hem de gelecek hakkında rahatsız ediyor.

Boston Dynamics: Spot Askeri Amaçlar İçin Kullanılmayacak

Robot ve yapay zeka dünyası iç içe geçtikçe sorular da artmaya devam edecek. Boston Dynamics firması Spot’u askeri amaçlar için kullanmayacağının altını çizdi.

Robot Köpek Spot ChatGPT Video

Boston Dynamics’in resmi Youtube hesabında paylaşılan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir