Renk Değiştiren BMW i Vision Dee Tanıtıldı

BMW i Vision Dee

BMW yeni nesil E-Ink teknolojisi ile renk değiştiren i Vision Dee modelini resmi olarak tanıttı.

BMW i Vision Dee Teknik Özellikleri

ABD‘de düzenlenen CES 2023 fuarına bu yıl da birçok otomobil üreticisi katıldı. En çok dikkat çeken firma ise 2. renk değiştiren otomobiline resmiyet kazandıran BMW oldu.

BMW etkinliği tabiri caizse yıldızlar geçidine dönüştü. Knight Rider (Kara Şimşek) dizisinin başrol oyuncusu David Hasselhoff’dan eski California Valisi ünlü aktör Arnold Schwarzenegger’e kadar tanınan birçok ünlü isim yer aldı.

BMW şirketinin asıl vurgulamak istediği şey fuarda ortaya çıktı. Kara Şimşek dizisinden Pontiac Firebird marka KITT ve Herbie: Tam Gaz filminde yer alan Volkswagen Beetle sahnede BMW i Vision Dee ile poz verdi. Verilen mesaj üçünün de bir otomobilden çok daha fazlası olduğu anlamında.

Sürücüsü İle Sürekli İletişimde Kalan Akıllı Bir Cihaz

Yeni resmiyet kazanan BMW i Vision Dee’nin detaylı özellikleri şimdilik paylaşılmamış olsa da otomobilde sunulacak teknolojilerin birçoğu ortaya çıktı. Dee zaten digital emotional experience (dijital duygusal deneyim) anlamına geliyor. Bundan dolayı sürücüsü ile sürekli iletişimde kalacak akıllı bir cihaz olacağı biliniyor.

Otomobilin tasarımına baktığımızda oldukça minimalist bir form dikkat çekiyor. Ayrıca BMW’nin E-Ink teknolojisi de kullanılıyor. Ancak geçen yıl gösterilen BMW iX Flow modelinden farklı olarak sadece siyah ve beyaz tonları arasında değil tüm renkler arasında geçiş yapma imkanı sunuluyor.

İç Konsolda Ekran Yerine Shy Tech Dokunmatik Sensörler Var

Bu konsept araçta dış tasarımdan daha fazlası da bulunuyor. Örneğin iç konsola baktığımızda herhangi bir ekran yok. Bunun yerine ön konsoldaki Shy Tech dokunmatik sensörler sürücünün ön cama yansıtılacak dijital içerik için 4 farklı seviye ayarlamanabilmesine imkan sunuluyor.

BMW’nin tanıttığı i Vision Dee modelinin bir konsept olarak kalmayacağının da altını çizelim. Firma 2025’te satışa çıkaracağı yeni BMW Neue Klasse modellerinde neler göreceğimiz hakkında da bir bakış sunuyor. Bu nedenle birebir aynı araç olmasa da tanıtılan bu özellikleri kendimiz deneyimleyebileceğiz.

Renk Değiştiren Otomobil Türkiye’de Ruhsata Nasıl İşletilecek?

Türkiye’de satılan otomobillerin renkleri ruhsata işleniyor. Birkaç dakikada tamamen sökebileceğiniz farklı renkte bir kaplama yaptırdığınızda bile trafiğe çıkmadan önce bunu mutlaka ruhsata işletmeniz gerekiyor.

Ancak maviden kırmızıya, sarıdan yeşile, lacivertten turuncuya kadar birçok renge girebilen i Vision Dee gibi otomobiller için yürürlükte bir kanun yok. Bundan dolayı sadece gri olarak işlenebilmesi için ya bu özellik olmadan araçlar satılacak ya da 2025’e kadar yeni bir düzenleme getirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir