Raspberry Pi’ye Yerli Rakip: Deneyap Yazılım Kartı

Deneyap Yazılım Kartı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, yerli ve milli olarak geliştirilen Deneyap Yazılım Kartı‘nı tanıttı. Raspberry Pi’ye benzeyen bu kart 10 bin Deneyap öğrencisine ücretsiz verilecek.

Yerli ve Milli Deneyap Yazılım Kartı

Gaziantep’te düzenlenen ve Türkiye genelinden yoğun bir katılım olan, teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı Teknofest 2020’ye katılan Türkiye Teknoloji Takımı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’ın tanıtığı bu kart, öğrenciler başta olmak üzere kendi projelerini üretmek isteyenlere ücretsiz verilecek. Kart genel olarak günümüzde oldukça popüler olan Raspberry Pi mini pc’ye benziyor. Mikrofon ve kamera gibi pek çok özelliğe sahip olması, öğrencilerin kartı kullanarak yeni ürünler geliştirmesi için çok önemli.

Eğitim teknolojileri için önemli bir adım atmak istediklerini ifade eden Haluk Bayraktar, “Eğitim teknolojilerinde önemli bir adım atmak istedik. Kullandığımız kartların, standartların güçlü bir alt yapısı olsun istedik. Bu kapsamda çalışmalar yapıyorduk. Malum yapay zeka her sektörde olan şeyler. Artık her alanda yapay zeka var. Artık milyarlarca makine birbiriyle konuşuyor. Öyle bir kart geliştirelim ki akıllı şehirler uygulaması yapılabilsin, lojistikten sağlığa kadar her alanda kullanılabilsin istedik” açıklamasını yaptı.

1 yıldan beri kartı geliştirdiklerini ifade eden Haluk Bayraktar, bu süre sonunda geldikleri noktayı paylaşmak istediklerini söyledi. “Görmüş olduğunuz ufak ama marifeti çok olan bu kart, tüm temel özellikleri olan, kamerası ve farklı giriş portlarına kadar güçlü işlemcisiyle önümüzdeki yıllarda hem eğitim alt yapısında hem de Teknofest’in tüm alanlarında kullanılabilecek, tamamına hizmet edebilecek, deniz altında su altı robotunu götürebilecek, yer robotunu hareket ettirebilecek, İHA’larda kullanılabilecek otonom bir kart” diyen Bayraktar, sözlerine “Biz istedik ki standart haliyle bile çok önemli işlevleri olsun. İşlemcisi güçlü olsun, yapay zeka tabanlı, farklı portları olsun, nesnelerin interneti projelerine hizmet edebilsin. Kamerası, mikrofonu olsun, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi ile diğer cihazlarla çalışabilen bir kart oldu. 32 bit işlemci, 2 megapiksel kamera, çeşitli yapay zeka uygulamalarına imkan sağlayabilen bir kart. Tüm robotlarda ve telefonlarda kullanılabildiği gibi 6 eksen ataletsel, grafik tabanı ile sürükle bırak uygulamalarını kullanabilen, C++ programları ile kodlanabilen, devre tahtasına uyumlu bir kart.” açıklamaları ile konuşmasına devam etti.

10 Bin Deneyap Kartı Öğrencilere Ücretsiz Dağıtılacak

Kart için çok yönlü bir çalışma ortaya koyduklarını ifade eden Haluk Bayraktar, bu aşamada 10 bin deneyap öğrencisine bu kartları ücretsiz hediye edeceklerini belirtti. Bayraktar’ın yaptığı açıklamanın tam metni aşağıda:

“Bunu yaparken şunu gözlemledik, Teknofest’te de birçok takımımız kendi kartını geliştirebiliyor. Yurt dışından yabancı ithal edilen muadillerine baktık bu kartın. İşlemci, çalışma prensipleri, çevresel özellikleri açısından bunlardan çok daha ileri bir kart durumunda. Elde ettiğimiz deneyimler ve geri beslemeler doğrultusunda, yoğun şekilde kullanılan yabancı muadillerinde olmayan bazı özelliklerle bu kartı tasarlayıp geliştirdik. Özellikle akım koruma, sürekli 5 volt gerilim çıkışı, lityum bataryaların şarj edilme, devre tahtasıyla uyumlu olması, mikrofon ve kamerası olması gibi bazı özellikler bizi farklı kılan en temel özellikler. Maliyet etkinlik planlamasını da yaptık. Maliyete çok yakın şekilde, yabancı muadillerine göre çok daha düşük bir şekilde satış planlaması yaptık. Yakında satışına başlayacağız. T3 Vakfı olarak 10 bin deneyap öğrencisine bunları ücretsiz olarak hediye edeceğiz. Bu kartın ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kartın geliştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir