Günümüzün en popüler mini bilgisayarlarından olan Raspberry Pi, İrlanda‘lı bir programcı tarafından telefon haline getirildi. Raspberry Pi kullanılarak yapılan PiPhone‘un tüm detayları haberimizde.

piphone

Günümüzün en popüler mini bilgisayarlarından olan Raspberry Pi, geliştirilebilir yapısı ile her türlü alanda karşımıza çıkabiliyor. Şimdi ise İrlanda’lı bir programcı tarafından telefon yapımında kullanıldı. Programcısı telefona PiPhone ismini verdi.

İrlanda’lı bir programcı, fotoğrafçı ve yapımcı olan David Hunt tarafından geliştirilen PiPhone oldukça dikkat çekti.

Farklı teknolojiler geliştirmeyi sevdiğini belirten Hunt, daha önce de benzer girişimlerde bulunmuş. İlk olarak 2014 yılında bir akıllı telefon prototipi geliştiren David Hunt şimdi ise bunu daha ileri bir noktaya getirmiş.

2014 yılında ilk ürettiği protipte SIM900 GSM/GPRS modülü, dokunmatik ekran ve 2500 mAh LiPo batarya kullanan Hunt, bu prototipe anten, GPS modülü ve ses çıkışları ekleyerek gerçek hayatta kullanılması pek mümkün olmayan bir akıllı telefon ortaya çıkartmış.

Geliştirilmeye müsait olan PiPhone ismindeki bu telefon için Wired dergisi bir bölüm ayırırken PiPhone telefonun yapım aşamaları ve kullanılan malzemelerde yayınlandı.

piphone-2

Yukarıda yer alan şemaya göre aşağıdaki malzemeleri kullanarak sizde kendi PiPhone telefonunuzu yapabilirsiniz.

PiPhone yapmak için gerekli malzemeler:

Raspberry Pi

PiTFT Dokunmatik 2.8 ”

2,500mAh lityum-iyon polimer batarya

Anten ve ses çıkışları ile GSM / GPRS modülü

5V DC-DC Converter

Küçük elektrik anahtarı

Bir kare köpük tahta Pi ile aynı boyutta

Kulaklıklar ve mikrofon

Kablolar

Zip bağları

Koli bandı

Cırtcırtlı küçük kareler

SIM kart

PiPhone tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.