Raspberry Pi Compute Module 4 Duyuruldu

Raspberry Pi

Raspberry Pi Foundation 4.nesil hesaplama modülünü duyurdu.

Raspberry Pi Compute Module 4 Teknik Özellikleri

Raspberry Pi Vakfı, Raspberry Pi Compute Module 4 olarak isimlendirilen 4. nesil yeni hesaplama modülüne resmiyet kazandırdı.Yeni modül mühendislik projelerinin geliştirilmesi için oldukça önemli avantajlara sahip. 32 varyantlı modülün fiyatları varyanta göre değişiklik gösteriyor.

Mühendislik ile ilgili projelerin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynayan Raspberry Pi‘nin yeni bir üyesi daha aramıza katıldı. Vakıfın düzenlediği etkinlikte Raspberry Pi 4 için tanıtılan yeni modülün avantajları da var, dezavantajları da.

Raspberry Pi’nin yeni modülü 64 bit mimarili Cortex-A72 işlemciden gücünü alıyor. 8 GB RAM ve 32 GB eMMC dahili depolama alanına sahip olan modülde, Bluetooth, Wi-Fi, 4K çözünürlüğünde çift HDMI girişi, PCI Express 2.0 ve 28 adet de GPIO pin desteği mevcut. Mühendislerin bu modüle çift kamera entegre etmeleri mümkün.

Cihazın en dikkat çeken özelliği önceki modelden daha küçük boyutta olması. Bu da kartı hem avantajlı hem de dezavantajlı hale getiriyor. Kartın avantajı, artık prototip üretimleri için daha az yer kaplayacak oluşu. Cihazın dezavantajı ise, eski Raspberry Pi’lerle kullanılamayacak olması. Küçük boyutta olması bunun önüne geçiyor.

Raspberry Pi Compute Module 4’de 32 varyant sunuluyor. Modül sayısının çok olması, mühendislere daha geniş bir proje alanı sunuyor. Mühendisler kendi projelerine uygun olarak 4 farklı RAM seçeneği, 4 farklı dahili depolama alanı ve Wi-Fi desteği tercihinde bulunabiliyorlar.

Raspberry Pi Compute Module 4 Fiyatı

Modülün başlangıç satış fiyatı 25 dolar. Kartın en dolu versiyonunun satış fiyatı ise 90 dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir