Raspberry Pi 400 Duyuruldu

Raspberry Pi 400

Raspberry Pi Foundation yeni modeli Raspberry Pi 400‘ü duyurdu.

Raspberry Pi 400 Teknik Özellikleri

Raspberry Pi Vakfı‘nın geliştirdiği Raspberry Pi modelleri sunucu, IoT ve medya oynatıcı gibi farklı alanlarda aktif olarak kullanılıyor. Vakıf son kullanıcılara yönelik geliştirdiği yeni modeli olan Raspberry Pi 400’e resmiyet kazandırdı.

Raspberry Pi modelleri dijital ve analog pinler ile motor, sensör ve röle gibi elektronik komponentlerin yer aldığı projelerde kullanılabiliyor. Hazırlanan işletim sistemleri ve projelerle medya oynatıcı, güvenlik duvarı ve modem gibi alanlarda da kullanılabilen Raspberry Pi modelleri günümüz gereksinimlerini karşılayabiliyor.

Son duyurulan model gücünü 4 çekirdekli 1.8 GHz Cortex-A72 (ARMv8) 64 bit işlemciden alıyor. 4 GB RAM, Wi-Fi, çift ekran çıkışı, 2 adet USB 3.0, 1 adet USB 2.0 ve 4K video oynatma özellikleri bulunan cihazda 40 adet GPIO pini mevcut.

Diğer modellerden farklı olarak klavyeli bir kasanın içinde gelen yeni model kompakt tasarımı ile oldukça dikkat çekiyor. Önceki modeller gibi IoT projeler geliştirmek için GPIO pinlerinin kullanılabilmesi büyük avantajlar sunuyor.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Almanca klavye seçenekleri ile satışa çıkan cihazın diğer diller için üretilip üretilmeyeceği şimdilik belli değil. Linux tabanlı Raspberry Pi OS işletim sistemi ile oyun, belge ve fotoğraf düzenleme, kodlama gibi birçok ihtiyacı kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün.

Yeni modelin kutu içeriğinde HDMI kablo, güç kaynağı, 16 GB SD kart ve mouse bulunuyor.

Raspberry Pi 400 Fiyatı

Cihazın satış fiyatı 120 dolar. Yeni modelin Türkiye pazarına ne zaman geleceği şimdilik belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir