okey oyna

Raspberry Pi 4 Tanıtıldı

Raspberry Pi 4 resmi olarak tanıtıldı. Cihazın tüm detayları ve satış fiyatı haberimizde.

Raspberry Pi 4 Teknik Özellikleri

Kredi kartı büyüklüğünde mini bilgisayar olan ve özelleştirilerek farklı amaçlar için kullanılabilen Raspberry Pi bu yılda güncellendi. Geçen yıl Mart ayında tanıtılan Raspberry Pi 3 Model B+’ın ardından bu kez Raspberry Pi 4 resmiyet kazandı.

Tasarımı Pi 3 Model B+ ile neredeyse aynı olan yeni mini pc gücünü Cortex-A72 mimarisinden alıyor. 1.5 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli işlemcinin yer aldığı Pi 4 bu sayede H.265 donanım kod çözme yeteneğine de sahip.

Raspberry Pi modelleri yıllardır 512 MB veya 1 GB RAM ile geliyordu. Bellek tarafında daha fazlasına ihtiyaç duyanları sevindirecek haber geldi. Raspberry Pi 4’ün 1 GB, 2 GB ve 4 GB RAM olmak üzere 3 farklı bellek kapasitesi sunan versiyonları da var. Ayrıca LPDDR2’den LPDDR4 teknolojisine geçildi.

Bluetooth 5.0 desteğinin ve ethernet portunun yer aldığı Raspberry 4’te 2’şer adet USB 2.0 ve USB 3.0 portları mevcut. 4K / 60 fps görüntü çıkışı bulunan mini bilgisayar TV’ye veya monitöre bağlanarak bir medya cihazı olarak da kullanılabiliyor. Aynı anda 2 tane 4K ekran destekleniyor.

Raspberry Pi 4 Fiyatı

İşletim sistemi ve diğer kullanıcı verileri hafıza kartında tutulan 40 iğneli GPIO bağlantısı bulunan Raspberry Pi 4’ün satış fiyatı 35 dolar. 2 GB RAM’e sahip olan model 45 dolar ve 4 GB RAM’e sahip model ise 55 dolar.

Raspberry Pi 4 resmi tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Okey Oyna
 271 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir