Raspberry Pi 3 Tanıtıldı

Raspberry Pi 3 resmi olarak tanıtıldı. Wi-Fi ve Bluetooth modüllerinin de eklendiği yeni mini PC 35 dolar fiyatla satılacak. Detaylar haberimizde.

raspberry-pi

The Raspberry Pi Foundation, PC sektörü için bir mihenk taşı niteliğinde olan bilgisayarının dördüncü yılını önemli gelişmelerle kutluyor. Yeni Raspberry Pi modeli olan Raspberry Pi 3’ü duyuran kurum, yeni modele Wi-Fi ve Bluetooth eklemesine rağmen 35 dolarlık fiyatta herhangi bir değişiklik yapmadı.

raspberry-pi-3

Raspberry Pi 3 Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Özellikle eğitim alanı için çok anlamlı bir PC olan Raspberry Pi, bugüne kadar internet bağlantısı için mutlaka ethernet bağlantısına ihtiyaç duyuyordu. Ancak yeni model ile birlikte sadece Wi-Fi bağlantısının olması yeterli olacak. Ayrıca fiyatın değişmemesi de yine eğitim odaklı bir ürün için oldukça önemli.

Raspberry Pi 3’ün bir diğer önemli geliştirmesi ise Bluetooth çipinin eklenmesi. Böylece hem kablosuz klavye ve mouse kullanmak mümkün hale gelirken hem de sensörlerden alınan verilerin kabloyla bağlantıya ihtiyaç duymadan alınabilmesi fark yaratacak.

Son olarak işlemci tarafında da bir iyileştirme olduğunu belirtelim. 64 bit destekli, dört çekirdekli ve 1.2 GHz Cortex A53 tabanlı yeni işlemcinin yanı sıra RAM kapasitesi ise aynı kaldı ve 1 GB olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir