RAM Nedir?

RAM ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için derledik. Detaylar yazımızda.

RAM nedir sorusu günümüz teknoloji dünyasında ihtiyaç duyulan güç arttıkça daha da yaygın hale geldi. Yazımızda cihazlarımızın göremediğimiz tarafında birçok yardımı dokunan bu parça üzerine merak edilen, RAM ne işe yarar ve RAM bellek nedir gibi sorulara yanıt bulurken, aynı zamanda RAM ne demek sorusuna da cevap vererek bu sözcüğün açılımından da bahsedeceğiz.

RAM nedir ya da bellekli kullanımı olan RAM bellek nedir sorularının bu kadar çoğalmasının sebebi günümüzde kullandığımız cihazların gittikçe artması.

Akıllı telefon, tablet ya da bir bilgisayar alırken mutlaka baktığımız teknik özelliklerin içerisinde olan RAM bellek nedir sorusuna yazımızda en ince detaylarına kadar yer vereceğiz.

RAM Nedir?

RAM sadece bilgisayarların değil, aynı zamanda tabletlerin, akıllı telefonların ve oyun konsollarının da önemli bir donanımı. RAM bellek olmadan herhangi bir sistem üzerinde işlem yapılamaz.

Hatta RAM belleğiniz yeterli değilse kullandığınız program ya da açtığınız oyun aşırı yavaş işleyecek veya hiç açılmayacaktır.

RAM nedir kısaca açıklamak gerekirse, şu an ya da yakın gelecekte bilgisayarınızın ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri geçici olarak depolayan, çok hızlı bir bellektir diyebiliriz. RAM bellek bilgisayarınızın kısa süre içinde ihtiyacı olacağını düşündüğü şeyleri depoladığı ve ihtiyaç anında hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanım bileşenidir.

Bellek olduğunu söylemiş olsak da bilgisayarımızdaki diğer bir donanım parçası olan ve uzun süreli depolama sağlayan hard diskten tamamen farklı bir yapıda.

RAM bellek nedir sorusuna kısa bir açıklama yaptığımıza göre RAM ne demek ona bakalım.

RAM Ne Demek?

Hemen yukarıdaki başlığımızda RAM nedir değindik ama RAM ne demek?

RAM ne demek anlamak için öncelikle kısaltma olan bu tabiri bir açalım. İngilizce olarak “Random Access Memory” denilen RAM bellek Türkçe olarak “Rastgele Erişilebilir Bellek” olarak tanımlanıyor.

Galiba RAM ne demek sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan birisi, sisteminizin kısa süreli belleği demek olacaktır. Yeni şeyleri öğrenmekte çok hızlıdır ve hızlı bir şekilde ulaşabilelim diye web tarayıcımız, kullandığımız düzenleme aracı ya da oynamakta olduğumuz oyun hakkındaki bütün bilgileri depolar.

Eğer RAM bellekler yerine bu bilgileri uzun süreli depolama sağlayan hard disklerden istiyor olsaydık, istediğimiz her bilgiyi her seferinde yeniden açmamız gerekebilirdi.

RAM sürekli olarak tek bir konuya odaklanmak üzerine tasarlanmamıştır ve bir anda yeni bir göreve başlayabilir.

Tabi RAM belleğe bu bilgileri depoluyor diyoruz ama bu bilgileri sürekli olarak barındırmıyor. Yani enerjisi kesilince tüm bu bilgileri unutuyor diyebiliriz.

RAM Ne İşe Yarar?

RAM nedir ve RAM ne demek bunu anladık ama RAM ne işe yarar?

Donanımla ilgilenmeye ilk başladığımızda hepimiz RAM ne işe yarar diye düşünmüşüzdür ve cevap bulabilmek içinde araştırma yapmışızdır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. RAM bellek geçicidir. Yani bilgisayarınız açık olduğu süre boyunca birçok bilgiyi depolayan RAM bellekler, bilgisayarı kapattığınızda yani RAM bellekler için gerekli olan enerjiyi kestiğinizde tüm bu bilgiyi hafızasından silecektir.

RAM bellek her biri 1 ya da 0 bulunduran kutulardan oluşur. Bu kutulardan her biri eşsiz bir adrese sahip olur, sıralar ve sütunlar halinde yer alırlar. Set halinde bulunan RAM kutuları dizi olarak bulunur ve her bir kutuya da hücre denir.

RAM bellek bu hücrelerde bilgisayarınızın kısa sürede ihtiyaç duyabileceğini düşündüğü her tür bilgiyi depolar ve ihtiyaç anında iletir. Böylece oyun oynarken ya da bir görsel üzerinde çalışırken yavaşlama olmadan sürecin devam etmesi sağlanır.

RAM Bellek Nedir?

RAM bellekler için belli bölgelerden gelen bilgilerin derlendiği ve direkt olarak verilerin toplanmasına izin verildiği donanım denebilir.

RAM bellekler yapısal olarak küçüktür ve mikroçipler içinde depolanır. Ayrıca depolayabileceği veri miktarı da azdır. Demek istediğimiz RAM bellek 16 GB olabilir ama bir hard disk 10 TB’ye kadar bilgi saklayabilir.

RAM belleklerin mikroçipleri anakart üzerindeki yuvaya yerleştirilen bir hafıza modülü üzerinde toplanır. Bir veri yolu ise anakartın yuvalarını işlemciye bağlar.

RAM Soğutucu Nedir?

RAM soğutucu nedir sorusunun cevabına gelmeden önce, neden RAM soğutucu ihtiyacı hissedebileceğimize kısa bir şekilde değinelim.

RAM bellek nedir sorusuna, birden çok işle alakalı bilgilerin çok hızlı bir şekilde işlenmesinden ve bize ulaşmalarının sağlanmasından sorumludur demiştik. Haliyle bilgisayarlar üzerinde çok daha fazla iş yapmaya başladığımız bu günlerde RAM bellek çeşitleri ısınma yapmaya başlayabilir.

RAM bellek ısınırsa, çalışmalarımız esnasında birçok sorunla karşılaşabiliriz. RAM soğutucu da bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve RAM belleğin ısısını optimum seviyede tutmak için kullanılan bir tür fandır diyebiliriz.

Peki RAM soğutucu gerçekten gerekli mi? Bunun kararını elbette biz veremeyiz. Fakat eğer aşırı RAM bellek kullanan bir iş yapıyorsanız ya da overclock yapmak istiyorsanız, RAM soğutucu seçeneği olan ürünleri tercih etmenizde fayda var.

RAM soğutucu nedir ya da soğutuculu RAM almalı mıyım sorusunu siz de soruyorsanız, yaptığınız işin yükünün farkında olup ona göre RAM’lerinizi seçmenizde fayda var.

RAM Tipleri Nelerdir?

RAM çeşitleri 2 ana şekilde gelir. Dinamik Rasgele Erişilebilir Bellek: Kısaca DRAM olarak anılırlar. Yazımızın başından beri bahsettiğimiz gibi tipik, depolanan bilgiyi korumak için enerji gereksinimi olan RAM bellek çeşididir. Her bir DRAM hücresi, bir elektrik kondansatöründe tutulan bir yüke ya da yük eksiğine sahiptir. Bu hücrede bulunan veri, kondansatörden sızan enerjiyi telafi edebilmek için her milisaniyede bir elektronik yükle yenilenir. Bir transistör kapı görevi yaparak bir kondansatörün değerinin okunabildiği ya da yazılabildiğine karar verir.

Statik Rasgele Erişilebilir Bellek: Kısaca SRAM olarak adlandırılır. Yine verileri barındırmak için sürekli bir enerjiye gereksinim duyar ama DRAM’in aksine sürekli olarak yenilenmesine gerek yoktur. SRAM içinde yük barındıran kondansatör yerine, bir ucu 1 ve diğer ucu 0 olarak görev yapan ve anahtar görevi gören transistörler vardır. SRAM bit başına sadece tek bir transistöre ihtiyaç duyan DRAM’in aksine, bir bitlik veriyi barındırmak için birkaç transistör gerektirir. Sonuç olarak SRAM çipleri çok daha büyük ve eş değer boyuttaki DRAM’den çok daha pahalıdırlar.

RAM Kapasite Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarlarımızın ve birçok diğer cihazımızın vazgeçilmezi olan RAM bellek farklı RAM çeşitleri ile karşımıza çıkmakta ve bu farklı RAM çeşitleri, tabi ki yine farklı kapasitelerle bizlere sunulmaktadır.

RAM bellek çeşitleri genelde 2, 4, 8 ve 16 GB olarak sunuluyor. Fakat bu demek değil ki gidip istediğimiz kapasiteye sahip RAM çeşitlerinden birini alıp takabiliriz.

Burada en önemli noktalardan birisi anakartın alacağınız RAM çeşitleri ile uyumlu olmasıdır. Aldığınız RAM çeşitleri ile anakartınız uyumsuz ise aldığınız RAM bellek için işe yaramaz demek abartı olmaz.

Bu nedenle RAM çeşitleri içinden ihtiyacınıza uygun olanı seçmeden önce, anakartınızın hangi RAM çeşitleri ile uygun olacağını ve hangi kapasiteye sahip olan RAM bellekleri çalıştırabileceğini öğrenmeniz gerekmektedir.

RAM bellek nedir anladıktan sonra kavramamız gereken diğer bir önemli nokta, hangi RAM’in bize uygun olacağıdır. Yani bilgisayar için RAM yükseltme ihtiyacı hissederseniz birçok unsuru göz önüne almanız gerekir.

Peki sizin cihanız ne kadar RAM bellek kapasitesine sahip?

Ne Kadar RAM’e Sahip Olduğunuzu Öğrenin.

Peki sizin cihazınız ne kadar RAM’e sahip?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit ve bunu öğrenmek için çok karmaşık şeyler yapmaya gerek yok.

1 – Öncelikle masaüstünüzde bulunan “Bu bilgisayar” ya da “Bilgisayarım” simgesine tıklayın.

2 – Açılan pencerede boş bir yere “sağ tıklayın” ardından “Özellikler” kısmına tıklayın.

3 – Özelliklere tıkladığınızda size yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede yüklü olan RAM bellek miktarını görebilirsiniz.

Tabi yüklü olan RAM bellek miktarını öğrendiğinizde her şey sona ermiyor. Bu işlemin sonunda RAM MHz öğrenme konusu ortaya çıkıyor. Fakat biz öncelikle RAM MHz nedir sorusuna bir göz atalım.

RAM MHz Nedir?

Hertz tanım olarak frekans sıklık birimidir ve saniye başına düşen devir sayısını belirtir. Bir hertz saniyede bir devir ve 1 MHz ise saniyede bir milyon devir olduğunu belirtir.

Yani RAM bellek üzerinde bulunan MHz değerleri RAM’in saniyede ne kadar işlem devri yaptığını bize anlatıyor.

İnternet üzerinde RAM MHz öğrenme, RAM hızı öğrenme ya da RAM frekansı öğrenme gibi aramalar yaptığınızda, aslında öğrenmek istediğimiz şey RAM belleğin saniyede kaç milyon devir yaparak işlem yaptığı.

Bu değer DDR olarak geçen RAM bellek çeşitlerinde her devir de 2 kez işlem yapacağı anlamına gelir.

RAM MHz Öğrenme

RAM Mhz öğrenme RAM hızı öğrenme ya da RAM frekansı öğrenme gibi birbirine benzer sorgularından herhangi birini internet üzerinde arattıysak ya da merak ediyorsak, bunu öğrenmek aslında çok kolay.

Hatta birkaç yöntem mevcut diyebiliriz. Bunlardan en kolayı direkt olarak RAM bellek üzerinde bulunan değeri okumak. Bir diğer yöntem ise BIOS dediğimiz kısımdan bakmak.

Yukarıda anlattığımız yolların dışında son olarak ise, RAM MHz öğrenme işlemi için bilgisayarınızı kapatıp açmanıza gerek bırakmayan programları önerebiliriz. CPU-Z gibi programlarla RAM bellek tipini, kaç adet olduğunu ya da RAM bellek kapasitesi gibi daha birçok şeyi de görebilirsiniz.

Doğru RAM Seçimi Nasıl Yapılır?

Eğer anakartınızın maksimum RAM bellek kapasitesi, takmak istediğiniz RAM bellek boyutunu desteklemiyorsa, seçmiş olduğunuz RAM çeşitleri anakartınızda çalışmayacaktır.

Bu nedenle RAM bellek seçmeden önce, anakartınızın maksimum RAM bellek boyutunu, daha sonra RAM çeşitleri arasından hangi tipleri desteklediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

RAM çeşitleri arasından tercih yaparken aynı zamanda anakartınızın kaç MHz frekansını desteklediğini de öğrenmek gerekiyor. Seçtiğiniz RAM bellek çeşitleri uygun boyutta olsa da eğer MHz frekans değeri anakartınızın desteklediğinden yüksek ise yine anakartınız tarafından desteklenmez.

Bu nedenle RAM MHz öğrenme kısmında belirttiğimiz konuları RAM çeşitleri arasından seçim yaparken dikkate almanız çok önemli.

Peki gerekli gördüğünüz durumlarda PC RAM arttırma nasıl yapılır?

RAM Artırma

Her şeyden önce böyle bir ihtiyaç duyup duymadığınızı test etmeniz için herhangi bir RAM test programı ile sahip olduğunuz RAM bellek çeşitlerini gözden geçirmenizi öneriyoruz.

RAM Nasıl Takılır?

Bilgisayarınıza yeni bir RAM bellek ekleyip RAM artırma işlemini gerçekleştirmeye başlamadan önce, cihazınızın elektrik bağlantısının kesildiğinden emin olmalısınız. Daha sonra anakartınıza ulaştıktan sonra değiştirmek istediğiniz RAM bellek çeşitlerini yuvalarından çıkarmanız gerekir.

RAM bellek yuvalarının 2 yanında genelde beyaz renkli mandallar olur. Bu mandallar RAM sabitleme ve yerinden çıkarmak için kullanılır. Sahip olduğunuz RAM yerinden çıkarılmadan önce bu mandallar kesinlikle açılmalıdır.

Anakartınıza uygun olarak satın aldığınız RAM ile çıkardığınız RAM benzer mi emin olmalsınız. Aksi halde RAM bellek yuvaya oturmayacaktır. Bu RAM’ler sakince yuvaya yaklaştırılmalı ve dik bir şekilde yuvaya itilmeli.

Sert davranırsanız hem anakart, hem RAM yuvası, hem de RAM’ler zarar görebilir. RAM bellek yerine takıldıktan sonra mandalları yine nazikçe kapatın ve belleğin oynamadığından emin olun.

Eğer dual yani ikili bir şekilde takmak isterseniz aynı renkte olan yuvaları seçmeniz gerekir. Genelde anakartlarda 4 ya da daha fazla RAM bellek yuvası olur. Bunlar mavi / turuncu şeklinde renklendirilir. Eğer dual olarak takacaksınız hazırladığınız RAM çeşitlerini aynı renk yuvalara takmalısınız.

Ayrıca bilgisayarınızda dual çalıştırmanın da aktif olması gerekir. Böylece ihtiyaç duymanız halinde RAM yükseltme işlemini istediğiniz an yapabilirsiniz.

RAM Temizleme Nasıl Yapılır?

RAM temizleme işlemi nasıl yapılır anlatmaya başlamadan önce RAM boşaltma nasıl yapılır kısaca değinelim.

RAM boşaltma en kolay şekilde “Görev Yöneticisi” üzerinden yapılır. Görev yöneticisi üzerinden işlemler kısmına tıkladığınızda hangi uygulamanın ne kadar bellek tüketimi gerçekleştirdiğini görebilirsiniz.

RAM boşaltma için gereksiz olduğunu düşündüğünüz ve yüksek RAM bellek değeri kullanan uygulamaları kapatarak RAM boşaltma işlemi yapabilirsiniz.

Fiziksel olarak RAM temizleme işlemi için ise bilgisayarınızı kapatmalı ve içinde biriken enerjiyi boşaltmalısınız. RAM bellek, RAM nasıl takılır bölümünde anlattığımız gibi yuvalarından çıkarılmalı.

Kirlendiğini ya da tozlandığını düşündüğünüz RAM bellek, bir silgi ya da arkada parça bırakmayan pamuklu bir bez ile alkol kullanılarak temizlenmeli. Tabi bütün bir belleği değil sadece yuva içinde kalan kısımları temizlemeniz gerekiyor. Geri kalan kısmın tozunu almanız yeterli.

Alkolle temizledikten sonra hemen geri takmayın ve kurumasını bekleyin. Bu işlemi yavaşladığını düşündüğünüz belleklere dikkatli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Telefonda RAM Nedir?

Bilgisayarlar üzerinde bulunan RAM nedir ya da RAM bellek nedir gibi sorulara açıklama getirmeye çalıştık. Peki telefonda RAM nedir?

Günümüz telefonlarında bulunan RAM bellek bilgisayarlarımızda bulunan RAM bellek ile aynı işlevi yerine getiren donanımsal bileşenlerdir.

Örneğin oyun oynarken bir çağrı aldığınızda oyun arkaya alınır. Konuşmanız bittikten sonra oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunu sağlayan telefonda bulunan RAM’dir. Oyun verilerinizi çağrı öncesindeki duruunda tutar ve kaldığınız yerden devam etmenize imkan sağlar.

Telefonda RAM nedir sorusuna en basit şekilde böyle cevap verebiliriz.

Telefonda RAM Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar üzerindeki RAM çeşitleri ile ilgili bunca bilgi edindikten sonra telefonda RAM ne işe yarar artık biliyoruz denebilir.

Bilgisayarların aksine telefon üzerinde bulunan RAM’ler bilgisayarlar üzerinde bulunan RAM çeşitleri ile kıyaslanırsa, telefondakilerin çok daha küçük olduğunu fark edeceksinizdir.

Bilgisayarlar üzerinde geçici olarak bilgileri toplayan RAM bellek, telefon üzerinde de aynı işlemi yapar.

RAM’in telefon üzerinde bulunan dahili ve çıkartılabilir hafızanızın dışında yer alan ve geçici olan üçüncü bir bellek olduğunu da söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir