Radyo Teleskobu İle Kahverengi Cüce Keşfedildi

Kahverengi Cüce

Bilim insanları ilk kez radyo teleskobu ile kahverengi cüce keşfetmeyi başardılar.

Radyo Teleskobu İle Yapılan İlk Keşif

Bilim insanları ilk kez radyo teleskobu kullanarak soğuk kahverengi cüce ya da diğer ismiyle süper gezegen tespit etmeyi başardı. Yapılan bu keşfin diğer birçok keşişfe de kapı aralayabileceği belirtildi.

Gökbilimciler‘in keşfettiği kahverengi cücelerin kütlesinin Jüpiter‘in 15 ile 75 katı arasında olduğu ve bizim sistemimizdeki bazı gezegenler gibi gazlı bir atmosfere sahip olduğu biliniyor.

BDRJ1750+3809 olarak sınıflandırılan ve Elegast olarak isimlendirilen bu kahverengi cüce, radyo gözlemleri ile tespit edilen ilk yıldızdan küçük gök cismi oldu. Independent sitesindeki habere göre bu nesneler genelde kızılötesi gökyüzü araştırmaları ile tespit ediliyor.

Kahverengi cüceler, füzyon reaksiyonlarını gerçekleştiremedikleri için radyo dalga boyunda ışık yayar. Ayrıca radyo dalgaları ve kutu ışıkları gibi radyasyonlar üretmek için elektronlar gibi yüklü parçacıkları hızlandırırlar. Radyo salınımları şimdiye kadar çok az sayıdaki kahverengi cücede gözlemlendi ve bunların hepsi de kızılötesi araştırmalarla keşfedildi.

Bu Keşif Ötegezegenlerin Tespit Edilmesinin de Yolunu Açmış Oldu

Yeni keşfedilen kahverengi cücenin radyo teleskobu ile tespit edilmesi, gökbilimcilerin çok soğuk ve soluk objeleri de tespit edebileceklerini göstermiş oldu. Bu, ayrıca serbest bir şekilde gezegen gaz devi ötegezegenlerin de tespit edilebilmesinin yolunu açmış oldu. Araştırmanın ortak yazarı Michael Liu, bu çalışmanın Güneş‘in etrafındaki en soğuk nesneleri bulmak için de yeni bir kapı araladığını ifade etti.

Ayrıca soğuk kahverengi cücelerin, bilim insanlarının radyo teleskopları ile ölçtüğü ötegezegenlere en çok benzeyen nesneler olması nedeniyle bu keşfin, bilim insanlarına ötegezegenlerin manyetik alanlarını ölçmede de yardımcı olabileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir