QWERTY Klavye Tarih Oldu

Bugün hala bir Blackberry ya da tam fiziksel klavyeli başka bir akıllı telefon kullanıyorsanız, çok küçük bir azınlıktasınız. İşte son pazar verileri ve QWERTY’nin çöküşü.

iPhone piyasaya çıkmadan önce fiziksel klavyenin kullanılmadığı bir akıllı telefonu düşünmek bile olanaksızdı. 2007 yılıyla birlikte yükselişe geçen ve toplam pazarın yarısını ele geçiren dokunmatik ekranlı –klavyesiz– telefonlar, birkaç yılda muazzam bir ivme gösterdi.

Post PC’den Alex Barredo tarafından paylaşılan bir tabloda, 2010 yılında her dört akıllı telefondan birini oluşturan QWERTY klavyeli telefonların, sadece dört yılda nasıl piyasadan silinip gittiği gözler önüne seriliyor. İstatistiklere göre fiziksel klavyeli telefonlar 2010’da yüzde 25 paya sahipken, 2012’de sert bir düşüşle yüzde 10’un altına düştü.

qwerty-klavye-1

Sanal klavyeler yükselişte

2014 yılında ise QWERTY klavyeli başarılı bir akıllı telefon bulmak için mağazaların altını üstüne getirmeniz gerekiyor. Zira bu yıl fiziksel klavyeli telefonların payı yüzde 1 seviyesine kadar geriledi. Elbette bunda SwiftKey gibi başarılı sanal klavye uygulamalarının payı da inkar edilemez.

Kaynak: ShiftDelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir