Quick Charge 3.0 İle Süper Hızlı Şarj

Qualcomm, Hong Kong‘da düzenlediği 3G/LTE etkinliğinde yeni nesil hızlı şarj çözümü olan Quick Charge 3.0‘ı duyurdu.

qualcomm-quick-charge

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından biri olan yetersiz batarya için geliştirilen çözümlerden biri de hızlı şarj.

Qualcomm’un öncülük ettiği ve Quick Charge 1.0 ile başlayan, Quick Charge 2.0 sürümü ile geliştirilen hızlı şarj teknolojisi için önemli bir adım daha atıldı ve Quick Charge 3.0 tanıtıldı.

Geliştirilen teknoloji sayesinde 35 dakika içerisinde telefonunuz %80 şarja sahip olacak. Bu pil değerine erişmek için normal şarj imkanlarıyla en az 1 buçuk saat beklemeniz gerekiyor.

Quick Charge 2.0’a göre %38 daha verimli olan Quick Charge 3.0, aşağıdaki işlemci platformuna sahip cihazlarda kullanılabilecek;

Snapdragon 820

Snapdragon 620

Snapdragon 618

Snapdragon 617

Snapdragon 430

Quick Charge 3.0 teknolojisine sahip telefonların, bu yılın sonuna doğru piyasada olması bekleniyor.

Quick Charge 3.0 ile gelen yeniliklerden biri de telefonun pil ömrünü Quick Charge 2.0’a göre çok daha fazla uzatması. Hızlı şarj teknolojilerinin kullanıldığı pilin, normal şarj edilen pillere göre daha erken iş yapamaz hale geldiği gündeme gelmişti. Qualcomm yeni teknolojisi ile bu endişeleri de gidermiş oldu.

Şu anda 20’den fazla donanım üreticisi Quick Charge 2.0’ı destekliyor ve yaklaşık 90 aksesuar ile bu teknolojiyi tüketicilere ulaştırıyor. Firmalar küçük değişikliklerle bu aksesuarları Quick Charge 3.0’ı destekler hale getirebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir