Qualcomm Yeni AR/VR İşlemcilerini Tanıttı

Qualcomm AR/VR İşlemci

Qualcomm şirketi AR/VR cihazlarda kullanılacak yeni işlemcilerini resmi olarak tanıttı.

Qualcomm Yeni AR/VR İşlemcilerini Tanıttı

Geçen ay taşınabilir oyun konsolları için geliştirdiği yeni işlemcilerine resmiyet kazandıran Qualcomm firması AR/VR sektörü için çalışmalarını tamamladı. AR/VR cihazlarda kullanılacak olan Qualcomm Snapdragon XR Gen 2 ve Qualcomm Snapdragon AR1 Gen 1 tanıtıldı.

AR ve VR cihazlarda çalışabilen Snapdragon XR Gen 2 işlemci 2.5 kat daha iyi grafik performansı ile karşımıza çıktı. Yapay zeka uygulamalarında ise 8 kat daha iyi işlem gücüne sahip olan Snapdragon XR Gen 2, 10 kamera ve sensör desteği ile oldukça dikkat çekiyor.

Gelişmiş Spectra ISP İle Firmalara Sunulacak

2 adet 3K çözünürlüğe sahip olan ekran ile kullanılabilen işlemci gelişmiş Spectra ISP ile firmalara sunulacak. Snapdragon AR1 Gen 1 işlemci ise ileri düzey teknolojilere sahip akıllı gözlüklerde kullanılacak.

Video kaydı, anlık çeviri ve canlı yayın gibi teknolojileri destekleyeceği ifade edilen işlemci beklentileri fazlasıyla karşılayacak. Qualcomm şirketi her iki platformun da Meta tarafından geliştirilen yeni nesil akıllı cihazlarla yıl sonunda karşımıza çıkacağının altını çizdi.

Ray-Ban Meta Akıllı Gözlüklerde Snapdragon AR1 Olacak

Meta Quest 3, Snapdragon XR2 Gen 2 platformu ile kullanıcılara sunulacak. Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin ise Snapdragon AR1 ile geleceği ifade edildi.

Qualcomm şirketi akıllı gözlük üreticilerinin 2024’ten itibaren yeni işlemcilerine erişebileceğini açıkladı. Analistler girişimcilerin önümüzdeki yıl yeni ürünlerle karşımıza çıkacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir