PS4 Pro ve Project Scorpio Karşılaştırması

Üst düzey özellikleri ile dikkat çeken Project Scorpio ile PS4 Pro karşılaştırması sizlerle. Oyun dünyasını teknik özellikleri ile sallayan iki oyun konsolunun tüm detayları haberimizde.

ps4-pro-ve-project-scorpio

Xbox kanadından Phil Spencer E3 2016 fuarına “Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi oyun konsolu üzerinde çalışıyoruz” sözleriyle etkinliğe damgasını vurmuştu. Xbox’ın 2017 yılının sonlarına doğru çıkartmasını beklediğimiz Project Scorpio adlı üst düzey oyun konsolu ile rakibi PS4 Pro’nun önüne geçmek istiyor.

PS4 Pro’nun, Xbox Project Scorpio’dan önce piyasaya çıkması Sony cephesinin işine oldukça yaradı. Şöyle bir baktığımızda piyasada bulunan tek gerçek 4K görüntü kalitesi sahip ve HDR destekli tek oyun konsolu olmasından dolayı önüne geçecek bir rakip henüz yok. Bir yıl daha rahat bir şekilde piyasadan ekmek yiyecek olan PS4 Pro’nun işi Project Scorpio’dan sonra oldukça zorlaşacak gibi görünüyor.

Phil Spencer’ın “Gelmiş geçmiş en iyi oyun konsolu üzerine çalışıyoruz” sözlerine kulak mı asmalıyız?  Hep birlikte bu sorunun cevabını bulalım.

Grafiksel Açıdan Hangi Konsol Daha İyi?

Xbox Project özellikleri hakkında resmi bir açıklama yapılmasa da gerçek 4K görüntü kalitesi ve HDR desteği ile gelmesi şimdiden PS4 Pro’nun korkulu rüyası oldu.

Üst düzey özellikler ile oyuncuların karşına çıkacak olan Project Scorpio, 6 teraFLOPS gücünde çalışarak oyunculara eğlenceli ve kaliteli dakikalar yaşatacak.

Şimdilik piyasada bulunan en iddialı oyun konsolu olan PS4 Pro’nun grafiksel özelliklerine bir göz attığımız da, 4.2 teraFLOP’luk bir AMD erkan kartı ile karşılaşıyoruz. Oyunculara kaliteli bir 4K deneyimi yaşattıran PS4 Pro, 2160p’de çalıştırıldığı zaman 30 FPS’e sabitleniyor.

PS4 Pro mu Yoksa Project Scorpio mu Daha Hızlı?

E3 2016 etkinliğinde Phil Spencer tarafından 8 çekirdekli bir işlemci ile geleceği söylenen Project Scorpio’nun işlemci hızı hakkında henüz bir bilgi paylaşılmadı.

PlayStation 4 Pro’da ise AMD’nin güçlendirilmiş 8 çekirdekli Jaguar işlemcisi bulunuyor. Bu özel tek yongalı işlemci 2.1 GHz hızında çalışıyor. PS4 Pro’da 8GB GDDR5 RAM bulunuyor.

Yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da, Project Scorpio’da tıpkı PS4 olduğu 8GB GDDR5 RAM ile oyuncuların karşısına çıkması bekleniyor.

Sanal Gerçekçilik

Phil Spencer’ın E3 2016 etkinliğinde altını çizdiği bir diğer konuya daha geçiş yapalım. Bu konuda oldukça kendine güvenen yetkililer, Project Scorpio’nun daha yüksek çözünürlüklü VR cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışabileceğini belirttiler.

Oculus Rift ile uyumlu bir şekilde çalışacak olan Project Scorpio, oyunculara kaliteli bir sanal gerçekçilik deneyimi sunacak. 2.160 x 1.200 çözünürlüğe sahip olan Oculus Rift, her göz için 1.080 x 1.200 görüntü kalitesi sunuyor.

PS VR ise 1.980 x 1.080 çözünürlüklü OLED ekran kullanan Sony, her göz için 960 x 1.080 görüntü kalitesi sunuyor.

Fiyatları ve Çıkış Tarihleri

Çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmeyen Project Scorpio için işaretlenen tarih 2017’nin sonlarını gösteriyor. Yaklaşık olarak çıkışına 13 ay gibi bir süre olması, en büyük rakibi PS4 Pro’nun oldukça işine yaradı.

Piyasada tek üst düzey oyun konsolu lakabı ile piyasanın ekmeğini yiyecek Sony’nin önünde daha çok koşacağı yol var. Fakat Xbox yetkilileri oluşacak açığı, aradaki zaman farkını düşürecek bir hamle ile gündeme gelir mi? Büyük merak konusu.

PS4 Pro’nun şu anda alınabilecek en uygun ve en üst düzey konsol olduğunu söylenebilir. Zira üstün özelliklerine rağmen 1.699 TL’lik etiket  fiyatı oldukça dikkat çekiyor.

Xbox One S için ise rakibi PS4 Pro ile yakın bir fiyat etiketine giden Microsoft yetkilileri, Project Scorpio için bir fiyat aralığı hakkında bir bilgi paylaşmadılar.

Sonuç

Genel olarak her iki konsolunda özelliklerine bakacak olursak kimin daha güçlü olduğunu söylemeyiz. Fakat şu da bir gerçektir ki, şu an mevcut konsollar arasında en güçlüsü PS4 Pro olarak gösteriliyor.

Project Scorpio hakkında pek fazla detay paylaşmayan yetkililer, “Gelmiş geçmiş en güçlü oyun konsolu” ibaresi ile E3 2016’ya damgasını vurmayı başardılar. Zaman ilerledikçe kimin daha güçlü olduğuna yeni bilgiler geldikçe daha rahat karar verebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir