Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde multiplatform olarak satışa sunulan Project Cars, ilk haftasında GTA 5‘i geride bırakmayı başardı. Detaylar haberimizde.

project-cars

Slightly Mad Studios’un uzun zamandır yapım aşamasında olan araba yarışı simülasyonu oyunu Project Car, geçtiğimiz günlerde resmi çıkışını gerçekleştirmişti.

Uzun bir yapım süreci geçiren ve yayınlanan videolarıyla oyun severlerin beklentilerini yükselten Project Cars’ın hayal kırıklığı yaratıp yaratmayacağı tartışma konusu olmuştu. Neyseki Project Cars ilk incelemelerde son derece olumlu puanlar alarak, iyi bir yapım olduğunu da kanıtlamış oldu.

Oyunun çıkışının birkaç gün öncesinde yayınlanan incelemeler, Project Cars’ın satışlarını da son derece olumlu bir yönde etkiledi. Öyleki yapım ilk haftasında İngiltere‘nin zirvesine yerleşti.

Slightly Mad Studios yetkilileri, Project Cars’ın başarısına değinerek son iki yıldır İngiltere’de hiç bir araba yarışı oyununun çıkışında haftanın en çok satan yapımı ünvanını ele geçiremediğini hatırlattı.

Project Cars çıkış haftasında Rockstar‘ın satış rekorları kıran oyunu GTA V’i geride bırakarak zirveye yerleşirken, GTA V ise bu hafta ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. İşte İngitere’de haftanın en çok satan oyunları;

1- Project Cars: Slightly Mad Studios tarafından geliştirilen yapım 7 Mayıs’ta PC, PlayStation 4, Xbox One ve Wii U için piyasaya sürüldü. Son zamanların en iyi araba yarışı simülasyonu oyunu olarak gösterilen yapım, incelemelerinde de bir hayli yüksek puanlar aldı.

2- Grand Theft Auto V: 2K bünyesindeki Rockstar Games tarafından geliştirilen Grand Theft Auto V piyasaya sürüldüğü ilk gün 1 milyar dolarlık bir satış başarısına imza atmıştı. Oyun bugünlerde PC sürümüyle de çok satanlar listesinde ilk üçte durmaya devam ediyor.

3- Mortal Kombat X: NetherRealm ve Warner Bros işbirliği ile geliştirilen Mortal Kombat X, serinin bir önceki oyununa nazaran biraz daha sönük bir başlangıç yaptı. Yapım özellikle PC’de ki optimizasyon sorunlarıyla oyun severleri hayal kırıklığına uğrattı.

4- Fifa 15: Electronic Arts Sports‘un tüm zamanların en uzun soluklu serilerinden biri olan Fifa, özellikle İngiltere’de zirvenin en güçlü ortağı olmaya devam ediyor. Fifa 15, Ignite Engine‘nin tüm imkanlarını kullanarak oyunculara gerçeğe en yakın futbol oyunu keyfini yaşatmaya çalışıyor.

5- Dying Light: Techland tarafından geliştirilen ve zombilerden kaçarak hayatta kalmaya çalıştığımız yapımlardan biri olan Dying Light, 27 Ocak’ta PC, PS4 ve Xbox One için satışa sunulmuştu.

6- Call of Duty Advanced Warfare: Call of Duty serisini yeni bir boyuta taşıyan Advanced Warfare, modern savaşlar temasını biraz daha ileri taşıyarak geliştirilmekte olan Black Ops 3‘te de gelişmiş teknolojinin ön planda olmasını sağladı.

7- Battlefield Hardline: Battlefield serisinin asker temasından çıkarak polis temasına giriş yaptığı ilk oyun olan Hardline, yinede Electronic Arts’ın beklentilerini karşılayamadı. Zira seri Battlefield 4‘te oyunculara yaşattığı sorunlar nedeniyle büyük itibar kaybına uğramıştı.

8- Minecraft Xbox 360 Edition: İlk olarak PC için yayınlanan ve kısa sürede büyük bir satış başarısına imza atan Minecraft, daha sonradan mobil platformlar, PlayStation 3 ve Xbox 360 için de yayınlanmıştı.

9- Halo The Master Chief Collection: Xbox 360’ın exclusive anlamdaki en sağlam serilerinden biri olan Halo, 343 Industries‘in elinde yeniden hayat bulmuştu. Halo TMCC, serinin ilk 4 oyununu bizlere tek bir paket halinde sunuyor.

10- Destiny: Halo serisinin yaratıcı stüdyosu olan Bungie tarafından geliştirilen Destiny, sadece multiplayer odaklı bir yapım olmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Destiny, Bungie’nin Microsoft‘tan ayrıldıktan sonra geliştirdiği ilk bağımsız oyun olma özelliğini de taşıyor.